• Anasayfa
  • Blog
  • Özel hastane acil servisleri hafta sonu ve tatillerde paralı

Özel hastane acil servisleri hafta sonu ve tatillerde paralı

tugbahacibayramoglu

Sağlık Bakanlığı, özel hastanelerin acil bölümlerinin hafta sonları ve resmi tatil günlerinde paralı olacağını ve hastanelerin acil servislerinde kırmızı, sarı, yeşil alan uygulamasına göre hastalara tedavi yapılacağını duyurdu.

İçindekiler

Renk uygulamasına geçiliyor

SKG’lı hastaların özel hastanelerde her türlü acil müdahale için para ödememesi uygulaması son buluyor. Sağlık Bakanlığı yayınladığı yeni genelge ile artık acil hastalar kırmızı, sarı ve yeşil alan olarak üç bölümden birine yönlendirilecek. Yeşil alana giren müdahaleler için para talep edilecek. İnsanların para ödememek adına acil olmasa bile acil servise yönelmesi nedeniyle böyle bir karar aldıklarını belirten bakanlık yetkilileri, kırmızı ve sarı alanda yapılacak müdahalelere hastalar para ödemeyecek ancak yeşil alan müdahaleleri için para talebinde bulunulacak açıklaması yaptılar.

Tatillerde paralı

Yine geçtiğimiz haftalarda yapılar bir başka uygulamayla da hafta sonu ve resmi tatillerde özel hastaneler hastalardan para talep edecek. Bu durumda normal günde yapılan SGK indirimi de yapılamayacak. Örneğin muayane ücretinde ya da tahlilinizde geçerli olacak SGK indirimi de yapılamamış olacak. Aynı hastaneye hafta içi bir günde gittiğinizde yapacakları indirim hafta sonu ya da tatil günü acil servisinde yapılamayacak. Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği renk alanları ise şu durumlarda geçerli olacak.

Kırmızı alan: Havayolu tıkanıklığı, travma, uzun süreli ağrı, dolaşım bozukluğu, ciddi ağrı, zehirlenme, şiddet içeren agresif davranışlar,

Sarı alan: Orta derecede kan kaybı, orta derecede solunum sıkıntısı, nöbet geçirme, ateş yüksekliği olan onkoloji veya steroid kullanan hasta, kusma, kafa travması olan ancak bilinci açık hasta, göğüs ağrısı, şiddetli karın ağrısı.

Yeşil alan: Yukarıda sayılanların dışındaki rahatsızlıklar ise yeşil alana girecek.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
53 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Kaskolu araç pert olursa ne olur?
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991602
Otomatik BES için maaşınızdan ne kadar kesinti yapılacak?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991560
Kasko hasarsızlık indiriminin bozulmadığı haller nelerdir
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991220
Özel diş tedavisi de SGK kapsamına giriyor
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991112
Popüler Sigorta Yazıları
Uzman Yazarlar