Dask Sorgulama

Poliçenizi satın almak için hemen arayın!

0850 433 25 25
DASK poliçeniz için tapu sahibine dair birkaç bilgiye ihtiyacımız var.
*Doldurulması zorunlu alanlar.

Kişisel verileriniz Aydınlatma Metni kapsamında işlenir. Devam ettiğinizde Enuygun Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş olursunuz.

Zorunlu Deprem Sigortamı Neden Enuygun'dan Almalıyım?

Sayısız Seçenek

İhtiyacınıza en uygun sigorta tekliflerini farklı sigorta firmalarından sizin için hazırlıyoruz. Karşılaştırın sigortanızı alırken daha düşük prim ödeyin, kazançlı çıkın.

En Uygun Poliçe

Doğru teminatlarla ve avantajlı fiyatlarla üstelik taksitli ödeme imkanı ile poliçenizi ister online ister telefonda satın alın. Poliçenizi anında emailinize ve ücretsiz adresinize gönderelim.

Hızlı ve kolay

Tek yapmanız gereken istenen bilgileri kısa forma girmek. Sigorta firmaları size özel teklifleri anında gösterebilir ya da sigorta yetkililerimiz size özel hazırlanmış farklı tekliflerle sizi arar.

Uzman Danışmanlar

0850 433 25 25’den Enuygun’u arayın. Poliçeleriniz ile ilgili tüm konularda sigorta teknik personellerimizle doğrudan görüşerek hizmet alın.

Zorunlu Deprem Sigortası Teminat Kapsamı

ÜrünTeminatlar*Ek Teminatlar
Dask PoliçesiDeprem sonucu yangının-
Deprem sonucu infilakın-
Deprem sonucu tsunaminin-
Deprem yaşanması durumunda oluşan yer kayması nedeniyle sigortalı binalarda oluşan maddi zararlar, sigorta bedeline kadar teminat altında olur. -

*Poliçede belirtilen limitlerle sınırlıdır.

Kat Sayısına Göre DASK İndirimleri

Kat Sayısı

İndirim/Sürprim

01-03 Arası Kat

%10 İndirim

04-07 Arası Kat

-

08-18 Arası Kat

%10 Sürprim (Artırım)

19 ve Üzeri Katlar

%10 Sürprim (Artırım)

Ortalama Dask Fiyatları

Metrekare / Yapı Tarzı

Bina İnşa Yılı

İstanbul

Diğer İller

100 m² / Betonarme

1975 ve öncesi

715 TL

251 TL

100 m² / Betonarme

1976-1999

545 TL

420 TL

100 m² / Betonarme

2000-2006

386 TL

434 TL

100 m² / Betonarme

2007-2018

479 TL

356 TL

100 m² / Betonarme

2019 ve sonrası

489 TL

392 TL

Ortalama Fiyat

523 TL

371 TL

Sigorta Rehberi

Sıkça Sorulan Sorular

Kamu kurum ve kuruluş binaları,

Köy yerleşim alanında inşa edilen binalar,

634 sayılı kat mülkiyeti kanununa tabi olma şartı aranmaksızın tamamı ticari ve sınai amaçlarla kullanılan yapılar (eğitim merkezleri, iş merkezleri, iş hanları, idari yönetim binaları), Hazine arazisine kaçak olarak yapılmış binalar,

Henüz inşaatı tamamlanmamış binalar,
27 Aralık 1999 tarihinden sonra mesken olarak inşa edilen ancak ilgili mevzuat çerçevesinde inşaat ruhsatına sahip olmayan binalar DASK kapsamı dışındadır.
Tapu kaydında ''arsa'' veya ''tarla'' olarak geçen ancak mesken olarak inşa edilen yapılara, 587 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Zorunlu Deprem Sigortası şartı getirilmiştir. Bağımsız tapusu bulunmayan meskenlerde ise sigorta sahibinin beyanı ile arsa tapusu bilgileri ile sigortalanabilir. Zorunlu Deprem Sigortası'nda işlemler sigorta yaptıranın beyanı esas alınarak yapılır. Tapu kaydında bu şekilde geçen taşınmazlara ait ''arsa tapusu'' taşınmazın özel mülkiyete tabi olduğunu belli eder ancak herhangi bir binanın varlığını belirtmez. Bu durumda sigorta arsa tapusu ile ilgili bilgierin yanında sigorta yaptıranın beyanına bağlı olarak yapılmalıdır.
Zorunlu Deprem Sigortası, Doğak Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından meskenler için oluşturulan bir sigortadır. Tüm meskenler için zorunlu olan bu sigortanın poliçeleri de yetkili sigorta acenteleri ve şirketleri tarafından yapılır. Deprem sonucunda meskenlerde meydana gelen hasarların karşılanması amacıyla düzenlenir.
UAVT'ın açılımı Ulusal Adres Veri Tabanı’dır. Türkiye sınırları içerisinde yer alan bu veri tabanındaki tüm kayıtlı konutlar 10 haneli bir tür kimlik numarasına sahiptir. Bu numaraya UAVT kodu diğer bir adı ile DASK adres kodu denmektedir. UAVT kodu konutun içinde oturanların bilgisini de kapsamaktadır. Konuta özel bir kod olduğu için konutun sahibi değişse de kodu değişmez.

UAVT kodu uygulaması ile her konutun bir kodunun olması 1 Mart 2013 tarihinde uygulanmaya başlanmıştır. Zorunlu Deprem sigorta poliçelerinin yapılmasında bu kod ile işlem yapılıyor ise işleme oldukça hız kazandırmaktadır. Bu kodun sisteme girilmesi ile sistem tarafından konutun adres bilgisi tam ve eksiksiz olarak çıkmaktadır. UAVT kodunuzu bilmiyorsanız zorunlu deprem sigortanızı yaptıramazsınız anlamını taşımamaktadır. Adres bilgisinin tam ve doğru girilmesi ile de UAVT kodu üretilebilir, öğrenilebilir. Yalnız UAVT kodu bu veri tabanına işlenmemiş olan diğer bir deyişle kayıtlı olmayan konutlara zorunlu deprem sigortası poliçesi yapılamaz.

Ayrıca konutunuza dair kamudaki birçok işlemde de bu kod kullanılmaktadır.

Siz de https://adres.nvi.gov.tr/VatandasIslemleri/AdresSorgu adresinden konutunuzun UAVT kodunu öğrenebilirsiniz.
Adres kodu, özellikle dask poliçelerinde işlem yapılacak konuta dair adres bilgisinin eksik ya da yanlış verilmesini önlemek dolayısı ile doğru bir poliçe düzenlenmesi ayrıca yenileme poliçesinde hasarsızlık indiriminin sağlanması amacı ile önemlidir. Zorunlu deprem sigortaları ile ilgili istatistikler de bu kod aracılığı ile yapılır. Zorunlu deprem sigortası olan ve olmayan konutlar bu kod aracılığı ile tespit edilebilir. Ayrıca bu kod bir deprem yaşanması durumda hasarlı konutların tespitini kolaylaştırır.

Aynı zamanda konuta dair dask haricinde de her türlü işlemin doğru olmasını hedefler, gerçek dışı adres beyanlarının önüne geçer.
Devlete ait olan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri web sitesinden https://adres.nvi.gov.tr/Home

E-devlet üzerinden veya belediyeniz ya da muhtarlığınızdan da konutunuza dair adres kodunuzu öğrenebilirsiniz.
Güncel verilere göre Türkiye'de adresi kayıtlı olan konutların yaklaşık olarak %60’ı zorunlu deprem sigortasına sahiptir.

Sigortalılık oranı yaklaşık %70 ile en yüksek bölgemiz Marmara olup en düşük sigortalanma oranı yaklaşık %46 ile Karadeniz bölgemizdedir. Güncel verilere göre sigortalı olmayan 7 milyon civarında konut bulunmaktadır.

Tüm Sigorta Ürünleri