• Anasayfa
 • Blog
 • Özel Sağlık Güvencenizi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Özel Sağlık Güvencenizi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

cigdemozdogan

Özel sağlık güvencesi ile harcamalarınızı teminat altına alarak beklenmedik sağlık problemlerine karşı finansal koruma sağlayabilirsiniz. Ancak, doğru sağlık güvencesini seçmek, kişisel ihtiyaçlarınıza uygun bir koruma sağlamak için dikkatli bir değerlendirme gerektirir. Bu blog yazısında, özel sağlık güvencesi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ele alacağız.

 

1- Sağlık ihtiyaçlarınızı belirleyin

Sağlık Güvencesi İhtiyaç

Sağlık güvencesi seçerken, kendi sağlık ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde belirlemek önemlidir. Bu adım, size en uygun ve kapsamlı korumayı sağlamak için bir temel oluşturacaktır. İşte dikkate almanız gereken noktalar:

 • Kullanım alışkanlığınız olan hastaneleri göz öndünde bulundurun. Seçeceğiniz sağlık planınındaki en temel ekten bu olacaktır. Seçeceğiniz planın geçerli olacağı anlaşmalı hastane ağı priminizi de etkileyecektir. Bu hastane veya hastaneler A veya A+ olarak adlandırılan hastaneler ise Özel Sağlık Sigortası,bu hastaneler SGK ile anlaşmalı olan kurumlar ise Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sizin için daha ideal olabilir.SGK güvenceniz olduğunda Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, SGK güvencesi olmadığında ise Özel Sağlık Sigortası tercih edilebilir.
 • Gelecekteki muhtemel ihtiyaçları düşünün. Yaşam tarzınız, aile planlaması, hamilelik gibi öngörülebilir durumları göz önünde bulundurun. Bu, hangi tür sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyabileceğinizi ve hangi alanlarda daha fazla korumaya ihtiyaç duyabileceğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.
 • Mevcutta bulunan doğumsal, genetik veya hali hazırda yaşamış olduğunuz kronik hastalıkların poliçe kapsamı dışında tutulabileceğini göz önünde bulundurmalısınız
 • Daha önceki deneyimlerinizi değerlendirin ve eksiklikleri gidermek veya daha fazla fayda sağlamak için neler yapabileceğinizi düşünün.
 • Bütçenizi gözden geçirin ve primleri ödeme seçenekleriyle karşılaştırın.
 • Bir uzmandan danışmanlık alın ve size en uygun seçenekleri keşfetmek için yardım isteyin.

 

2- Sağlık güvencesi için size özel şartları inceleyin

Sağlık Güvencesi Şartlar

Sağlık güvencenizi seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de şartlar ve koşullardır. Bu detayları anlamak, poliçenizin kapsamını ve size sunulan avantajları doğru bir şekilde değerlendirmenizi sağlar.

 • Poliçenin kapsamını ve hangi sağlık hizmetlerini içerdiğini dikkatlice inceleyin.
 • Sigorta poliçesinde yer alan istisnaları ve özel durumları belirleyin.
 • Prim ödeme planlarını ve poliçe yenileme süreçlerini gözden geçirin.
 • Sigorta poliçesinin acil durumlar, hastane yatışları ve uzman doktor muayeneleri gibi kritik alanlarda nasıl bir koruma sağladığını araştırın.
 • Sigorta şirketinin sağlık hizmeti sağlayıcıları ve ağ ağına erişimini kontrol edin.
 • Sigorta poliçesinin sağladığı ek hizmetler ve avantajları değerlendirin. Örneğin, check-up, mamografi, PSA testi, tele-tıp hizmetleri veya ikinci görüş alma imkanı gibi.
 • Sigorta poliçesinin yıllık veya aylık sınırlamalarını ve kendi bütçenize uygunluğunu değerlendirin.

 

3- Hamilelik planı için doğum ek teminatını inceleyin

Hamilelik Sigorta Ek Teminat

Hamilelik planı olanlar için hamilelik ve doğum masraflarını kapsayan ek teminatlı poliçeleri tercih etmesi önerilir. Bu şekilde hamilelik süreci ve doğum masrafları konusunda güvence altında olabilir, bebeğin doğumdan sonra poliçeye dahil olmasını da sağlayabilirsiniz.

Doğum ek teminatının neleri kapsadığını incelenmesi gerekir.  Teminat genellikle doğum masraflarını, doğum sonrası kontrolleri, doğum öncesi ve sonrası tıbbi müdahaleleri, epidural anestezi gibi hizmetleri içerebilir.  Teminat içeriğine vakıf olabilmek adına kapsam detaylıca incelenmeli, doğum planına uygun olan seçenek tercih edilmelidir.

Sigorta firmalarının sunduğu seçenekler hakkında daha fazla bilgi almak için sigorta sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

4- Anlaşmalı hastaneleri araştırın

Anlaşmalı Hastane

Tedavi sürecinde kolaylıkla ulaşabilmek için sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastaneleri ve sağlık kuruluşlarını gözden geçirmelisiniz. Geniş bir hastane ağına sahip olan bir poliçe, farklı bölgelerde ve acil durumlarda daha fazla seçenek sunabilir.

Hastane ağı ve doktor seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da randevu süreçleri ve bekleme süreleridir. Acil durumlar dışında tedaviye hızlı bir şekilde erişebilmek önemlidir. Bu nedenle, sigorta poliçenizin hastane randevuları ve tedavi süreçleri konusunda nasıl bir destek sunduğunu mutlaka araştırmalısınız.

Anlaşmalı sağlık kuruluşları konusunda sigorta şirketinizin sunduğu online platformları ve mobil uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu platformlar sayesinde anlaşmalı hastaneleri kolayca bulabilir, randevu alabilir ve tedavi süreçlerinizi takip edebilirsiniz.

Hastane ağı ve doktor seçimi, sağlık güvencenizin kalitesini ve size sunacağı hizmeti doğrudan etkileyen unsurlardır. Tedaviye kolay erişim sağlayacak bir hastane ağı ve iyi bir doktor seçimi, olası bir sağlık sorununda sizi güvende hissettirecektir.

 

5- Prim maliyetleri ve ödeme seçeneklerini araştırın

Sigorta Ödemeleri

Özel sağlık güvencesi poliçesi seçerken dikkate almanız gereken önemli bir faktör prim maliyetleridir. Sigorta şirketlerinin sunduğu poliçelerde primler farklılık gösterebilir, bu nedenle farklı seçenekleri karşılaştırmak önemlidir. Ayrıca, ödeme seçenekleri de poliçe seçiminde dikkate almanız gereken bir unsurdur. Primin kaç taksite kadar imkan sağladığı sizin için önemli bir konu olabilir.

 • Farklı sigorta şirketlerinin sunduğu prim maliyetlerini karşılaştırın.
 • Poliçenin kapsamını ve sağladığı hizmetleri göz önünde bulundurarak prim maliyetleri ile uyumunu değerlendirin.
 • Ödeme seçeneklerini inceleyin ve bütçenize uygun olanı seçin.
 • Yıllık ödeme yapmanın avantajlarını ve indirimleri değerlendirin.
 • Prim artışlarının olabileceği hakkında bilgilendirme notlarını poliçe şartlarında kontrol edin.
 • Ödeme süresi ve periyodu ile ilgili detayları öğrenin ve tercihlerinize uygun olanı seçin.

Enuygun.com, sigorta sektöründeki lider firmalar arasında prim tutarı karşılaştırması yaparak, geniş bir ürün yelpazesi sunar. Sağlık sigortası hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özel sağlık sigortası poliçesi seçerken dikkate almanız gereken önemli faktörleri ele aldık. Bu faktörleri göz önünde bulundurarak, sizin için en uygun özel sağlık sigortası poliçesini seçebilir ve sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz. Unutmayın, doğru poliçe seçimi, sağlık harcamalarınızı güvence altına almanın yanı sıra finansal koruma sağlama konusunda da büyük önem taşır!

 


cigdemozdogan
Çiğdem Özdoğan
30 Yazı
Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olduktan sonra, 2002 yılından bu yana Sigorta sektöründe farklı yöneticilik kademelerinde görev aldı. Bugüne kadar sigorta şirketlerinin Genel Müdürlük kadrolarında Satış, Acente Yönetim, Eğitim & Kalite, Digital Pazarlama ve Çağrı merkezi alanlarında uzmanlığını geliştiren Çiğdem, Wingie Enuygun Grup bünyesinde Sigorta Direktörü olarak görev alıyor. Çiğdem, Enuygun Sigorta’nın temsilciliğini yaptığı sigorta şirketleri ile ilişkilerini de yürüterek, Enuygun Sigorta'nın insurtech yöntemlerini daha yoğun kullandığı ve müşterilerine en iyi sigorta deneyimini yaşattığı sürekli gelişen ve büyüyen bir organizasyon yaratmayı hedefliyor.
Popüler Yazılar
Kaskolu araç pert olursa ne olur?
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991602
Otomatik BES için maaşınızdan ne kadar kesinti yapılacak?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991560
Kasko hasarsızlık indiriminin bozulmadığı haller nelerdir
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991220
Özel diş tedavisi de SGK kapsamına giriyor
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991112
Popüler Sigorta Yazıları
Uzman Yazarlar