Aracım kazadan kaynaklı değer kaybetti, ne yapmalıyım?

Kaza ve sonrasındaki onarım süreci nedeniyle aracın piyasa değerinde yaşanan kayıplar trafik sigortası kapsamında değerlendirilir. Eğer bir başkasının kusuru sonucu aracınıza zarar verilmişse onarım sonrasında oluşabilecek değer kaybı için karşı tarafın trafik sigortası şirketinden talepte bulunabilirsiniz.

Aracım kazadan kaynaklı değer kaybetti, ne yapmalıyım?

Değer kaybının hesaplanması aracın yaşı, kilometresi ve diğer belirli kriterler göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir. Hesaplamalar Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın belirlediği formülasyona uygun olarak bağımsız bir bilirkişi tarafından yapılır. Sonuç olarak mağdur sürücüye nakit olarak ödeme gerçekleştirilir.

Bununla birlikte her onarımdan geçen araç için değer kaybı tazminatı söz konusu olmayabilir. Daha önce aynı noktadan hasar almış araçlar için değer kaybı hakkı doğmaz.

Araç değer kaybı ile ilgili diğer önemli detaylar ise şu şekilde,

  • Değer kaybı talebini kaza tarihinden itibaren 2 yıllık süre içinde kusurlu tarafın sigorta şirketine bildirmek gerekiyor.
  • Değer kaybı talebi yapılacak aracın geçmişinde pert kaydının olmaması da gerekli.
  • Araçta kaza tarihi ile talep tarihi arasında mülkiyet değişikliği olmaması da bu talebi iletirken dikkat edilmesi gereken bir husus.
Hemen Teklif Al
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olduktan sonra, 2002 yılından bu yana Sigorta sektöründe farklı yöneticilik kademelerinde görev aldı. Bugüne kadar sigorta şirketlerinin Genel Müdürlük kadrolarında Satış, Acente Yönetim, Eğitim & Kalite, Digital Pazarlama ve Çağrı merkezi alanlarında uzmanlığını geliştiren Çiğdem, Wingie Enuygun Grup bünyesinde Sigorta Direktörü olarak görev alıyor. Çiğdem, Enuygun Sigorta’nın temsilciliğini yaptığı sigorta şirketleri ile ilişkilerini de yürüterek, Enuygun Sigorta'nın insurtech yöntemlerini daha yoğun kullandığı ve müşterilerine en iyi sigorta deneyimini yaşattığı sürekli gelişen ve büyüyen bir organizasyon yaratmayı hedefliyor.

Yorum Yap