Trafik sigortasında basamaklar neyi ifade eder?

Primler neye göre belirlenir? 15 Nisan 2023 sonrası yeni dönemde trafik sigortası basamakları ne durumda?

Trafik sigortasındaki basamaklar sigorta teklifinize uygulanacak indirimler veya ek primlerle ilgili. Basamaklar sürücülerin trafikteki geçmişine ve kaza durumlarına göre değişir ve bu da sigorta primlerini etkiler.

Trafik sigortasında primler tavan fiyatlar için üzere Sigorta Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından belirlenmektedir. Tavan primler şu üç kritere göre belirlenir.

  1. Aracın basamağı
  2. Aracın plaka ili
  3. Aracın türü (otomobil, kamyonet, motosiklet gibi)

15 Nisan 2023 tarihinde uygulamaya girecek olan “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile elektrikli araçlara da tavan primine göre ek %10 indirim uygulanacağı belirtildi. Bu yönetmelik ile,yönetmelik öncesi dönemde 1.basamak en hasarlıdan başlayarak 7.basamak en hasarsız araca kadar olan ve toplamda 7 adet olan basamaklar artık 0.basamak en hasarlı araç grubu olup,8.basamak en hasarsız araç grubu olarak 9 adete yükseldi.

Sigorta şirketleri bir araç için bu üç kritere göre belirlenmiş olan tavan primleri geçmemek üzere aracın ve sürücünün trafik geçmişi ve risk durumuna göre daha altında olan bir prim teklifi sunabilir. Tavan primleri belirleyen üç kriterden biri olan basamaklar ise şu kriterlere göre araçtan araca değişmektedir.

Yeni araç sahipleri ve başlangıç basamağı

Yeni bir araç sahibi olduysanız trafik sigortasındaki başlangıç basamağı olan 4. basamakta yer alırsınız. 15 Nisan 2023’te uygulamaya giren yönetmeliğe göre artık sigorta priminize %10’luk bir ek prim uygulanır.

Hasarsız yıllar ve indirim basamakları

Bir yıl boyunca hiç kaza yapmamışsanız trafik sigortanızın yenileme döneminde 5. basamağa yükselir ve priminize indirim hakkı kazanırsınız. Her hasarsız geçirilen yılın sonunda yenileme poliçenizde bir üst basamağa yükselirsiniz. En üst indirim basamağı olan 8. basamağa ulaştığınızda en yüksek indirim oranına sahip olursunuz.

15 Nisan 2023’te uygulamaya giren yönetmelik öncesi en hasarsız olan basamak 7. basamak idi, yönetmelik 7. basamakta üç yıl üst üste hasar yapmamış olan araç sahiplerini yenileme döneminde 8. basamağa yükseltecek bir madde ekledi. Bu sebeple en hasarsız basamak 8. basamak oldu.

Kusurlu kazalar ve basamak düşüşü

Kusurlu bir şekilde bir kaza yaparsanız ve bu kazada karşı tarafta maddi hasar meydana gelirse her bir maddi hasar için yenileme döneminizde bir basamak düşersiniz. Eğer karşı tarafın zararı bedeni bir hasar ise, iki basamak birden düşüş yaşanır. 3, 2 ve 1. basamaklar, kusurlu bir şekilde hasar yaşamış araçların bulunduğu basamaklardır ve bu durumda sigorta primlerine hasar ek primi uygulanır.

15 Nisan 2023’te uygulamaya giren yönetmelik öncesi en hasarlı olan basamak 1. basamak idi, yönetmelik 1.basamakta 3 adet kusurlu kazası olan araç sahiplerini yenileme döneminde 0. basamağa düşürecek bir madde ekledi. Bu sebeple en hasarlı basamak artık 0. basamak oldu.

8.basamak

en yüksek düzeyden hasarsızlık indirimi uygulanır

7. basamak

hasarsızlık indirimi hak edilir

6. basamak

hasarsızlık indirimi hak edilir

5. basamak

hasarsızlık indirimi hak edilir

4. basamak

giriş kademesidir, %10 ek prim uygulanır

3. basamak

hasar sürprimi uygulanır

2. basamak

hasar sürprimi uygulanır

1. basamak

hasar sürprimi uygulanır

0.basamak

en yüksek düzeyden hasar sürprimi uygulanır

 

Hemen Teklif Al
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olduktan sonra, 2002 yılından bu yana Sigorta sektöründe farklı yöneticilik kademelerinde görev aldı. Bugüne kadar sigorta şirketlerinin Genel Müdürlük kadrolarında Satış, Acente Yönetim, Eğitim & Kalite, Digital Pazarlama ve Çağrı merkezi alanlarında uzmanlığını geliştiren Çiğdem, Wingie Enuygun Grup bünyesinde Sigorta Direktörü olarak görev alıyor. Çiğdem, Enuygun Sigorta’nın temsilciliğini yaptığı sigorta şirketleri ile ilişkilerini de yürüterek, Enuygun Sigorta'nın insurtech yöntemlerini daha yoğun kullandığı ve müşterilerine en iyi sigorta deneyimini yaşattığı sürekli gelişen ve büyüyen bir organizasyon yaratmayı hedefliyor.

Yorum Yap