Trafik sigortam ve kaskom aracımla yurtdışına çıktığımda da geçerli olacak mı?

Trafik sigortası ve kasko Türkiye sınırları içerisinde geçerli poliçe türleri olduğu için yurtdışına çıkan araçların trafik sigortasının yurtdışındaki karşılığı olan Yeşil kart sigortasını alması zorunlu olup, isteğe bağlı olmak ile kaskonun yurtdışındaki devamlılığı için de mevcut kasko poliçesine yurtdışı teminatı eklenmesi gerekir.

Trafik sigortam ve kaskom aracımla yurtdışına çıktığımda da geçerli olacak mı?

Yeşil kart: Yurtdışına seyahat ederken, karşı tarafa verilen zararları karşılamak için Yeşil Kart poliçesi almanız gerekli. Yeşil Kart yurt dışına aracınızla yaptığınız seyahatlerde zorunludur. Mevcutta var olan trafik sigortanızdan bağımsız bir poliçe türü olduğu için trafik sigortanızın olduğu sigorta şirketinden farklı bir şirketi de tercih edebilirsiniz.

Yeşil kart primleri: Yeşil Kart sigortası primleri yurtdışında geçireceğiniz süreye bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu primler yurt dışında kalacağınız süreyi dikkate alarak belirlenir.

Kasko ve yurtdışı teminatı: Yurt dışında kasko teminatının geçerli olmasını istiyorsanız mevcut kasko poliçenize yurtdışı teminatı eklemelisiniz. Bu ek teminat yurt dışında aracınıza gelebilecek zararları kapsayacak şekilde düzenlenir.

Yurtdışı ek teminatının süresi ve kapsamı: Yurtdışı teminatının süresi ve kapsamı poliçenizde belirtilen şartlara göre değişir. Kaskonuza ekleteceğiniz yurtdışı ek teminatı süresi seyahat süresi ile sınırlıdır ve kapsamı mevcut kasko poliçenizin teminatları ile aynı içeriktedir.

Yurtdışı teminatı satın alma süreci: Yurtdışı teminatını satın almak için sigorta şirketinize başvurarak mevcut kasko poliçenize bu teminatın eklenmesini talep etmelisiniz. Bu teminatınızı ekletmeniz için mevcut kasko poliçenizi satın aldığınız sigorta şirketi, gidilecek ülkedeki riskler ve seyahatinizin süresine göre bir prim belirleyecektir. Bu primin ödenmesi ile kasko poliçenize zeyil ismi verilen teminat eklemesi yapılacaktır.

Hemen Teklif Al
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olduktan sonra, 2002 yılından bu yana Sigorta sektöründe farklı yöneticilik kademelerinde görev aldı. Bugüne kadar sigorta şirketlerinin Genel Müdürlük kadrolarında Satış, Acente Yönetim, Eğitim & Kalite, Digital Pazarlama ve Çağrı merkezi alanlarında uzmanlığını geliştiren Çiğdem, Wingie Enuygun Grup bünyesinde Sigorta Direktörü olarak görev alıyor. Çiğdem, Enuygun Sigorta’nın temsilciliğini yaptığı sigorta şirketleri ile ilişkilerini de yürüterek, Enuygun Sigorta'nın insurtech yöntemlerini daha yoğun kullandığı ve müşterilerine en iyi sigorta deneyimini yaşattığı sürekli gelişen ve büyüyen bir organizasyon yaratmayı hedefliyor.

Yorum Yap