Trafik sigortası bitiş tarihinden sonra yenilenmezse ne olur?

Trafik sigortası poliçe vadesini bir gün dahi geçmeden yenilenmesi gereken zorunlu bir poliçe türü. Yenilenmemesi durumunda bazı cezaları bulunuyor. Yenilenmeyen poliçeler için her yenilenmeyen 30 gün, artan şekilde %5 oranında ek prim (sürprim) uygulanır.

Yani poliçenin 1 gün yenilenmemesi %5 sürprim anlamına gelirken örneğin 31. gün yenilenmemesi %10, 61. gün yenilenmemesi %15 sürprim anlamını taşır. Uzun dönem yenilenmeyen poliçeler için sürprimler azami %50 olarak uygulanır.

Bu durum aracınızın yasal zorunluluklarını yerine getirmemiş olduğunuz anlamına gelir ve trafikte seyir halindeyken yakalandığınızda cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.

Trafik sigortası bitiş tarihinden sonra yenilenmezse ne olur?

Trafik cezası aracın bağlanması gibi yaptırımlarla karşılaşmamak için trafik sigortanızın süresi dolmadan önce yenileme işlemlerini tamamlamanız önemli.

Poliçe vadenize 15 gün kala itibari ile yenileme teklifi alternatiflerinizi araştırabilir dilerseniz gün ve zaman kaybı yaşamayacağınız için trafik sigortası poliçenizi yeniletebilirsiniz.

Hemen Teklif Al
Hamide Nazli
Hamide Nazli

İstanbul Üniversitesi Banka ve Sigortacılık mezunu. Lise yıllarından beri aktif olarak çalıştığı sigorta sektöründe deneyim kazandıktan sonra Enuygun’a Sigorta Uzmanı olarak katıldı. 2017 yılından beri sigorta kullanıcılarına iyi bir deneyim sunmak için çalışıyor.

Yorum Yap