Muayenesi olmayan araç satılabilir mi?

Doğan Koç
28 Haziran 2024

Motorlu araçların trafiğe çıkabilmesi için belirli sürelerde muayenelerinin yapılması zorunludur. Bu muayeneler sırasında araçların teknik yeterlilikleri kontrol edilir ve trafik güvenliği ile yolcu güvenliği açısından uygunluğu değerlendirilir. Muayene, araç sahiplerinin yanı sıra diğer trafik kullanıcıları, yolcular ve canlılar için büyük önem taşır. Muayenesi olmayan araçlar için çeşitli yaptırımlar bulunur. Bu yazımızda muayenesi olmayan araçların satışının yapılıp yapılmadığı hakkında detayları öğrenebilirsin.

Muayenesi olmayan araç satılabilir mi?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34.maddesinde motorlu araçların belirlenen süreler içinde araç muayenesinin yaptırılması zorunluluğu bulunur.  Araç satışı, noterler üzerinden gerçekleştirilir. Kanunlar ile zorunluluk haline getirilen araç muayenesinin yaptırılmaması ise araç satışını engeller. Noterde araç satışının gerçekleştirilebilmesi için araç muayenesinin yaptırılması gerekir.

Araç satışına engel olan diğer durumlar nedir?

Aracın muayenesi olmaması dışında da bazı durumlar araç satışına engel olabilir. Vergi borcu, ve HGS geçiş ücreti gibi cezalar bu durumlar arasında bulunur. İşte araç satışına engel olacak durumlar;

 • Trafik cezası

 • Aracın vergisi borcu olması

 • Aracın üzerinde haciz ya da ipotek olması

 • Zorunlu trafik sigortasının bulunmaması

 • HGS geçiş ücreti cezası


Araç muayenesi nasıl yaptırılır?

TÜVTÜRK, araç muayenesi için yetkili kuruluş olarak yer alır. Trafik cezası ve vergi borcu gibi borçları olan araçların muayene işlemi yapılmadığı için borç durumunu kontrol edilmesi ve borçlar var ise ödenmesi gerekir. Araç muayenesi yaptırmak için öncelikle TÜVTÜRK sitesi üzerinden randevu alınması gerekir.

Araç muayenesi için hangi belgeler istenir? 

Muayene işleminin yapılabilmesi için muayenede bazı belgeler istenir. İşte muayenede gerekli belgeler;

 

 • Ruhsat

 • Trafik sigortası

 • Ruhsat sahibi olunmayan aracın muayeneye götürülmesi halinde aracı muayeneye götüren kişinin yanında nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyeti olmalı.

 • LPG/CNG'li araçlar için LPG/CNG tankının üzerinde yer alan etiketteki bilgilerin okunur olması gerekir.

 

İpucu:  Zorunlu trafik sigortası teklifi alabilir ve aracına en uygun sigortayı seçebilirsin.

 

Araç muayenesi sırasında gerekli ekipmanlar neler?

Araç muayenesi sırasında araçta bazı ekipmanların olması istenir. Muayene öncesinde  ekipmanların kontrol edilmesi gerekir. Aşağıda araç muayenesi için gerekli ekipmanlar aşağıda yer alır:

 • İlk yardım çantası

 • Yangın söndürme cihazı

 • Stepne

 • Üçgen reflektör

 

Araç muayeneye süreleri nedir?

 

Otomobil sınıfında yer alan araçlar, ilk 3 yıl sonunda ve devamında 2 yılda bir muayene ettirilir. Otomobil sınıfı dışında yolcu taşıyan araçlar, ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir muayenesi gerçekleştirilir. Kamyonetler, ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir muayene yaptırılması gerekir.

 

Doğan Koç
28 Haziran 2024
Doğan Koç
Doğan Koç

Lisans eğitimini Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünde tamamladı. Daha sonra ise Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik bölümünde yüksek lisansını yaptı. Yaklaşık 8 yıldır farklı medya kuruşlarında muhabir ve editör olmak üzere finans ve gündem alanlarında çeşitli görevlerde bulundu. Şimdi ise finans içerik uzmanı olarak Enuygun ekibine katıldı.

Yorum Yap