Araç Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye’de motorlu araçlar için yaptırılması zorunlu tutulan araç trafik sigortası, yaptırılmaması durumunda araç sahiplerine para cezası kesilmesi ve aracın çekilmesi gibi sorunlar oluşturabilir. Araç trafik sigortası sorgulama işlemi e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilir.

Trafik sigortası nedir? Ne işe yarar?

Resmi adı Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigorta olan trafik sigortası, Türkiye’de tüm motorlu araç sahiplerinin yaptırması zorunlu olan bir sigorta türü. Sorumluluk sigortası olması dolayısıyla sigortalı olan aracın bir kaza durumundaki hasarını değil, kusurlu bir şekilde karşı tarafa verebileceği maddi veya bedeni zararları güvence altına alır. Aracın karşı tarafa verebileceği zararlar; örneğin diğer bir araca çarpması, bir yayanın yada aracın içindeki bir kişinin bedeni olarak zarar görmesine sebep olması veya maddi olarak etrafına verebileceği diğer zararlar olarak düşünülebilir. Trafik sigortası, kusurlu sürücünün karşı tarafa verdiği bu zararları üstlenerek sigortalının üzerindeki maddi sorumluluğu devralmış olur.

Trafik sigortası karşı tarafa verilen zararların tümünü karşılar mı?

Trafik sigortanız, karşı tarafa verilen zararların tümünü karşılamayabilir. Kusurlu sürücünün karşı tarafa vereceği zararlar araç türüne göre her yılbaşında güncellenen limitler doğrultusunda karşılanır. Örneğin, 2021 yılı limitlerinden bahsedecek olursak, otomobil türü araçlar için karşı tarafa verilen maddi hasarlardaki limit 43.000 TL’ye kadar karşılanıyor. Araç türüne göre zincirleme kazalar için veya bedeni hasarlar için geçerli olan limitler değişiklik gösteriyor.

Karşı tarafa verilen zarar trafik sigortasının karşıladığı limitleri geçiyor olabilir. Böyle bir riski de göz önünde bulunduran ve “Ya kaza yaparsam ve karşı tarafa verdiğim zararda trafik sigortası limiti yeterli olmazsa” endişesi duyan sürücüler için bu riski de güvence altına alabilecek yani kusurlu olunan kazada karşı tarafa verilen zarar limiti aşıyorsa bunu tamamlayan sigorta türü de bulunuyor. İhtiyari Mali Mesuliyet teminatı adı verilen bu teminat genellikle kasko poliçelerinin içinde bulunuyor veya bazı sigorta şirketleri tarafından kasko satın alınmadan da gayet cüzi primli bir ürün halinde sigortalılara sunulabiliyor.

Trafik sigortası sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Trafik sigortası sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Adınıza kayıtlı ticari ve şahsi tüm motorlu taşıtların trafik sigortası sorgulama işlemini T.C. Kimlik Numarası ve plaka bilginizle e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

·      e-Devlet sistemine T.C. Kimlik Numarası ve şifrenizle giriş yapın.

·      Arama sekmesine “trafik poliçe” yazdığınızda karşınıza Gerçek Kişi ve Tüzel Kişi olarak iki seçenek çıkacak.

·      Eğer şahsi aracınızın trafik sigortası sorgulama işlemini yapacaksanız Gerçek Kişi, ticari araca ait trafik sigortası sorgulama işlemi yapacaksanız Tüzel Kişi seçin.

·      Açılacak olan sayfaya üzerinize kayıtlı aracın plaka bilgisini aralarda boşluk bırakmadan girin. Örnek: 06AA1234

·      Sorgula butonuna tıkladıktan sonra sigorta poliçe numaranız, hangi şirketten sigorta yaptırıldığı, sigortanın başlangıç ve bitiş tarihi gibi bilgilere ve teminat detaylarına ulaşabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden yalnızca kendi üzerinize kayıtlı olan araçlar için sorgulama yapabilirsiniz. Başkası adına kayıtlı araçlar için trafik sigortası sorgulama işlemi yapamazsınız.

Trafik sigortası yaptırmamanın cezası nedir?

Ülkemizde motorlu araç sahibi herkesin yaptırmak zorunda olduğu trafik sigortasının yapılmadığının tespit edilmesi halinde ceza uygulamaları bulunuyor. 2021 yılında trafik sigortası yaptırılmaması durumunda Emniyet tarafından 144 TL trafik cezası uygulanıyor. Ayrıca aracınızın çekilmesi durumu ile de karşılaşmanız söz konusu. Aracın çekim işlemi ile aracın çekildiği otopark ücreti de yine trafik sigortasını yaptırmakla yükümlü olan aracın sahibine ait.

Trafik sigortasının yapılmaması durumunda ise trafik sigortası priminizi de zamlı ödemek durumunda kalırsınız. Poliçenin yapılması gereken günden başlayarak yapılmadığı her 30 gün için %5 oranında trafik sigortası priminize zam uygulanır. Örneğin 2 ay boyunca trafik sigortanızı yaptırmazsanız priminizi %10 zamlı ödemeniz gerekir. Ancak bu zam oranı %50’yi geçmiyor.

Hamide Nazli
Hamide Nazli

İstanbul Üniversitesi Banka ve Sigortacılık mezunu. Lise yıllarından beri aktif olarak çalıştığı sigorta sektöründe deneyim kazandıktan sonra Enuygun’a Sigorta Uzmanı olarak katıldı. 2017 yılından beri sigorta kullanıcılarına iyi bir deneyim sunmak için çalışıyor.

Yorum Yap