Araç trafik sigortası sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Hamide Nazli
29 Eylül 2021

Türkiye’de karayolunda kullanılan tüm motorlu araçlar için yaptırılması zorunlu tutulan trafik sigortası, yaptırılmaması durumunda araç sahiplerine trafik cezası kesilmesi ve aracın çekilmesi gibi yaptırımları olan bir poliçe türü. Araç trafik sigortası sorgulama işlemi e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilir.

Trafik sigortası sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti e-devlet sistemi üzerinden aşağıdaki adımları takip ederek trafik sigortanızı sorgulayabilirsiniz.

Trafik sigortası sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Adınıza kayıtlı ticari ve şahsi tüm motorlu taşıtların trafik sigortası sorgulama işlemini T.C. Kimlik Numarası ve plaka bilginizle e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

  • e-devlet sistemine T.C. Kimlik Numarası ve şifrenizle giriş yapın.
  • Arama sekmesine “trafik poliçe” yazdığınızda karşınıza Gerçek Kişi ve Tüzel Kişi olarak iki seçenek çıkacak.
  • Eğer şahsi aracınızın trafik sigortası sorgulama işlemini yapacaksanız Gerçek Kişi, ticari araca ait trafik sigortası sorgulama işlemi yapacaksanız "Tüzel Kişi "seçin.
  • Açılacak olan sayfaya üzerinize kayıtlı aracın plaka bilgisini aralarda boşluk bırakmadan girin. Örnek: 06AA1234

Sorgula butonuna tıkladıktan sonra sigorta poliçe numaranız, hangi şirketten sigorta yaptırıldığı, sigortanın başlangıç ve bitiş tarihi gibi bilgilere ve teminat detaylarına ulaşabilirsiniz.

Ayrıca e-devlet üzerinden yalnızca kendi üzerinize kayıtlı olan araçlar için sorgulama yapabilirsiniz. Başkası adına kayıtlı araçlar için trafik sigortası sorgulama işlemi yapamazsınız.

Hamide Nazli
29 Eylül 2021
Hamide Nazli
Hamide Nazli

İstanbul Üniversitesi Banka ve Sigortacılık mezunu. Lise yıllarından beri aktif olarak çalıştığı sigorta sektöründe deneyim kazandıktan sonra Enuygun’a Sigorta Uzmanı olarak katıldı. 2017 yılından beri sigorta kullanıcılarına iyi bir deneyim sunmak için çalışıyor.

Yorum Yap