Trafik sigortası yaptırdım, Kasko'ya gerek var mı?

Trafik sigortası karşı tarafa verebileceğiniz zararları güvence altına alır ve karşı tarafa verebileceğiniz zararlar sadece başka bir araç olmayabilir. Farklı bir araç ile bir kaza gerçekleştiyse ve kusurlu olan taraf sizseniz aracınızın zararını karşılayacak tek güvence kaskodur. Ayrıca bir aracın yaşayabileceği tek riski farklı bir araçla kazaya karışması hali değildir.

Kasko genel şartlarında alkollü olma veya ehliyetsiz olma gibi kapsam dışı durumlar hariç sürücünün kusur oranına bakmaksızın sabit bir cisme çarpma, hırsızlık, yangın, doğal afet, başka kişilerin kaza dışında da aracınıza zarar vermesi gibi durumlar içinde sizi teminat altına alır. Ayrıca yolda kalma halinde çekici ve ikame araç sağlaması gibi ek yardım hizmetlerini de içerir.

İkame araç nedir?

İkame araç, aracınızın kasko konusuna giren bir durumdan dolayı onarımda olduğu süre boyunca sigorta şirketinin anlaşmalı araç kiralama şirketleri aracılığı ile size sağladığı, kullanabileceğiniz geçici bir araçtır. İkame araç hizmeti, genellikle kasko sigortası poliçelerinde ek teminat olarak sunulur ve aracınızın hasar gördüğü veya serviste olduğu süre boyunca size verilir.

Mevcut poliçeye işlenmiş herhangi bir hasar dosyası yoksa indirim oranları kaldığı şekilde yeni araç için devam eder. Hasarsızlık indirimini yeni araç poliçesinde devam ettirmenin iki yolu var. Birincisi satılan araca ait poliçe araç satışından dolayı iptal edilir ve mevcut hasarsızlık indirimi yeni alınan araca aktarılır. İkincisi ise mevcut poliçe iptal edilmeden sadece araç değişikliği için zeyil yapılır. Her ikisi için farklı prim maliyetleri çıkabilir. Karşılaştırma yaparak karar vermenizi öneririz.

Hemen Teklif Al
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olduktan sonra, 2002 yılından bu yana Sigorta sektöründe farklı yöneticilik kademelerinde görev aldı. Bugüne kadar sigorta şirketlerinin Genel Müdürlük kadrolarında Satış, Acente Yönetim, Eğitim & Kalite, Digital Pazarlama ve Çağrı merkezi alanlarında uzmanlığını geliştiren Çiğdem, Wingie Enuygun Grup bünyesinde Sigorta Direktörü olarak görev alıyor. Çiğdem, Enuygun Sigorta’nın temsilciliğini yaptığı sigorta şirketleri ile ilişkilerini de yürüterek, Enuygun Sigorta'nın insurtech yöntemlerini daha yoğun kullandığı ve müşterilerine en iyi sigorta deneyimini yaşattığı sürekli gelişen ve büyüyen bir organizasyon yaratmayı hedefliyor.

Yorum Yap