Aracım çalınır ise bunu öder misiniz, koşulu nedir?

Aracınızın çalınması durumunda kasko teminatları çerçevesinde öncelikle aracın anahtarının kullanılarak mı yoksa kullanılmadan mı çalındığına bakılır. Her iki durumda da öncelikle çalınan araç için emniyet yetkililerine bildirim yapılması ve tutanak tutulması gereklidir. Emniyet yetkilileri çalınan aracın bulunması için süreci başlatacağı için aracın yerinin araştırılması için belirli bir süre geçmesi gerekli.

30 gün süre içerisinde bulunamayan araçlar için sigorta şirketi kasko poliçesinden hasar tazmin işlemlerini başlatır. Aracın anahtarı kullanılarak yahut anahtarı kullanılmadan çalınmasında her iki durumunda sigorta şirketi tarafından değerlendirilme süreci ve sonuçları farklı olabilir.

Anahtar kullanılmadan çalınan araçlar:

Aracınız anahtarı kullanılmadan çalındığında emniyet yetkililerinin araştırma süreci bittikten sonra sigorta şirketi hasarı değerlendirmeye alır. Bu durumda polis tutanakları ve olayın oluş şeklinin incelenmesi sonucu, teminatlara aykırı herhangi bir durum olup olmadığına ve suistimal ihtimallerine bakılır. Eğer herhangi bir sorun bulunmazsa hasar ödemesine geçilir.

Anahtar kullanılarak çalınan araçlar:

Eğer aracınız anahtar kullanılarak çalındıysa hırsızın anahtarı nasıl elde ettiği önemli bir sorundur. Bu durumda iki farklı senaryo söz konusu.

a) Zorlama veya gasp yoluyla anahtarın ele geçirilmesi:

Aracın anahtarı hırsız tarafından zorlama veya gasp yoluyla elde edilmişse (örneğin, eve hırsız girmesi veya gasp yoluyla anahtarın çalınması gibi), sigorta şirketi hasarı değerlendirmeye alır. Olayın detayları incelendikten ve teminatlara aykırı bir durum bulunmazsa hasar ödemesi yapılır.

b) Zorlama veya gasp olmadan anahtarın ele geçirilmesi:

Eğer araç anahtarı hırsız tarafından zorlama veya gasp yoluyla alınmamışsa (örneğin, araç sahibi anahtarı unutmuş veya kendi isteğiyle başkasına vermişse), burada hırsızlığın nasıl gerçekleştiğine bakılır.

Vale aracılığı veya otoparktan çalınma gibi durumlarda, durum kanıtlanabiliyor ise çoğu sigorta şirketi hasarı değerlendirmeye alır. Bu durumda kasko poliçelerinde genellikle muafiyet uygulaması bulunur, yani hasardan belirli bir kesinti yapılır.

Tabi iki tüm bu süreçler kasko poliçenizde çalınma / hırsızlık teminatının bulunması ile işleyebilecek süreçlerdir. Aracın çalınması durumunda sigorta şirketi öncelikle poliçenizde hırsızlık teminatının bulunup bulunmadığını kontrol eder. Eğer teminat varsa ve herhangi bir ek muafiyet uygulaması ya da teminat dışı bir durum yoksa, aracın çalınma tarihine göre rayiç (piyasa) değeri araştırılır ve sigortalıya ödenir.

Kasko poliçenizin içinde çalınma teminatı sadece aracın değil araç parçalarının çalınmasını da kapsayan önemli bir teminattır. Poliçenizin içinde bu teminatın varlığını ya da ek şartlarının olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

Kasko da çalınma teminatı nedir, neyi içerir?

Türkiye de satın alınan kasko poliçelerinin %80’i genişletilmiş kasko olarak adlandırılan ve poliçe teminatlarının yaşanabilecek pek çok riske karşı güvence sağlayan türde poliçeler olduğunu belirtebiliriz. Dar kasko olarak adlandırılan teminatların araç sahibinin de isteği ile daraltılmış olduğu ekonomik kasko poliçeleri de mevcuttur ve araç sahibi riskli görmediği teminatları poliçe kapsamından çıkararak uygun fiyatlı bir kasko poliçesi de tercih edebilmektedir. Genişletilmiş kasko poliçelerinin genellikle hemen hepsinin içine dahil edilmiş olan ve aracınızın veya parçalarının çalınması gibi bir risk ile karşı karşıya kalmanız durumunda bu kaybınızı telafi etmenizi sağlayan önemli bir teminattır.

Dar kasko poliçesi sahibi iseniz poliçenizde hırsızlık/çalınma teminatı bulunmuyor olabilir. Poliçenizde bu teminatın var olmaması halinde aracınızın yada parçalarının çalınması durumunda hasarının ödenmeyeceğini belirtmemiz gerekir.

Aracın çalınması hasarlarında sigorta şirketi tarafından çalınma tarihi sonrasında 30 günlük bir bekleme süreci bulunur. Bu süre zarfında emniyet güçleri tarafından yürütülen araştırmalar sonucunda aracın bulunup bulunmadığına bakılır. Eğer araç 30 gün içerisinde bulunursa sigorta şirketi tazminat ödemesini iptal edebilir veya bulunan aracın durumuna göre ödeme miktarını yenileyebilir.

Araç anahtarım çalınır ya da kaybolursa kaskom karşılar mı?

Kasko poliçeniz devam ederken aracınızın anahtarının çalınması veya kaybolması durumunda ise yeni anahtar çıkarılması ya da kilit mekanizmasının değiştirilmesi masrafınızın karşılanması için kasko poliçenizde çalınma/hırsızlık teminatı haricinde “anahtar kaybı” teminatınızın bulunması gerekli. Bu teminat genişletilmiş kaskolarda genellikle 2.000 ile 10.000 TL aralığında limitlerle poliçelere eklenir. Poliçenizde bu teminatın varlığını ve limitini mutlaka kontrol ediniz.

Bu teminatınız varsa ve hasarınız poliçe yapıldıktan sonraki bir dönemde oluşmuş ve olayda teminat dışı kalabilecek bir durum yok ise yeni anahtar çıkarılması veya kilit mekanizmasının değiştirilmesi için hasarınız, bu teminatınızın limiti kadar karşılanacaktır.

Hemen Teklif Al
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olduktan sonra, 2002 yılından bu yana Sigorta sektöründe farklı yöneticilik kademelerinde görev aldı. Bugüne kadar sigorta şirketlerinin Genel Müdürlük kadrolarında Satış, Acente Yönetim, Eğitim & Kalite, Digital Pazarlama ve Çağrı merkezi alanlarında uzmanlığını geliştiren Çiğdem, Wingie Enuygun Grup bünyesinde Sigorta Direktörü olarak görev alıyor. Çiğdem, Enuygun Sigorta’nın temsilciliğini yaptığı sigorta şirketleri ile ilişkilerini de yürüterek, Enuygun Sigorta'nın insurtech yöntemlerini daha yoğun kullandığı ve müşterilerine en iyi sigorta deneyimini yaşattığı sürekli gelişen ve büyüyen bir organizasyon yaratmayı hedefliyor.

Yorum Yap