Trafik sigortasında ceza uygulaması var mı?

Trafik sigortanızı belirlenen süre içinde yaptırmamanız durumunda emniyet birimleri tarafından bir trafik çevirmesinde ruhsat sahibi adına para cezası uygulanır. 2023 yılı için bu ceza tutarı 436 TL.

Bu cezaların yanı sıra aracınız bağlanabilir ve bağlanma ücretini siz ödemek zorunda kalırsınız. Bağlanan araç otoparka çekilir, otopark ücreti de ruhsat sahibinin ödemesi gereken diğer bir tutardır. Öte yandan trafik sigortası yapılması için belirlenmiş sürelerine uyulmaması halinde poliçenizin her 30 gün gecikmesi için poliçe priminize %5 ek prim uygulanır.

Trafik sigortasında ceza uygulaması var mı?

Trafik sigortası yaptırmak sürücülerin yasal sorumluluklarından ve zamanında yaptırılmaması hem maddi hem de yasal sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle trafik sigortanızın süresini takip etmek ve belirlenen sürelerde yenilemek önemli. Böylece hem kendinizi hem de karşı tarafı koruyarak olası cezalar ve ek maliyetlerden kaçınmış olursunuz.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz cezalara tabi olmamanız ve priminize ek prim uygulanmaması için aşağıdaki sürelere uymanız önemli. Eğer 0 km bir araç satın aldıysanız trafik sigortanızı henüz yola çıkmadan o gün itibari ile yaptırmanız gerekli.

Eğer 2.el bir araç satın aldıysanız trafik sigortanızı bir an önce yaptırmanızı tavsiye ederiz, yine de bu araçlar için 15 günlük bir esneklik bulunuyor. Eğer 2. el araç sigorta yapılmayan bu 15 gün içerisinde kaza yapacak olur ise hasar aracı satın aldığınız kişinin trafik sigortasından karşılanır.

Eğer poliçenizin yenilemesi geldiyse yenileme gününü 1 gün dahi olsa geciktirmemelisiniz. Trafik sigortası poliçe yenileme gününe 15 gün kala itibarıyla prim ve gün kaybı yaşamadan poliçenizi yenilemeniz mümkün.

Hemen Teklif Al
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olduktan sonra, 2002 yılından bu yana Sigorta sektöründe farklı yöneticilik kademelerinde görev aldı. Bugüne kadar sigorta şirketlerinin Genel Müdürlük kadrolarında Satış, Acente Yönetim, Eğitim & Kalite, Digital Pazarlama ve Çağrı merkezi alanlarında uzmanlığını geliştiren Çiğdem, Wingie Enuygun Grup bünyesinde Sigorta Direktörü olarak görev alıyor. Çiğdem, Enuygun Sigorta’nın temsilciliğini yaptığı sigorta şirketleri ile ilişkilerini de yürüterek, Enuygun Sigorta'nın insurtech yöntemlerini daha yoğun kullandığı ve müşterilerine en iyi sigorta deneyimini yaşattığı sürekli gelişen ve büyüyen bir organizasyon yaratmayı hedefliyor.

Yorum Yap