Ne tür bir kasko sigortası yaptırmalıyım?

Aracınızı sık kullanıyor ve yol kenarına park ediyorsanız:

Genişletilmiş bir kasko poliçesi sizin için ideal tercih olacaktır. Çarpma, çarpışma, üçüncü kişilerin vereceği zararlar, yanma, çalınma, halk hareketleri, doğa olayları ve doğal afetler gibi temel teminatları kapsıyor. Aracınızla sıklıkla açık ortamlarda bulunuyor ve hareket halindeyseniz sözü geçen bu risklere karşı savunmasız kalmamak adına poliçenizin bu teminatları kapsamasına özen göstermelisiniz. Ayrıca seyahat sıklığı da kaza riskini artıran faktörlerden, bu tür durumlarda da karşı tarafa vereceğiniz hasar riski de yükselir.

Artan araç bedelleri göz önünde bulundurulduğunda ihtiyari mali mesuliyet teminatını tercih etmelisiniz. Karşı tarafın uğradığı hasarın karşılanmasında trafik sigortasının yeterli gelmediği noktada devreye girerek, trafik sigortasını tamamlayan bu teminat için minimum 1 milyon TL limiti tercih etmenizi öneririz. Ayrıca hasarsızlık koruma ve yedek araç teminatlarını da dahil etmenizi tavsiye ederiz. Hasar durumunda onarım yapılacak servis seçimiyse  aracınızın taşıdığı riskini düzeyinde olmayacaktır. Poliçenizi onarım sırasında özel ve anlaşmalı servislere gidecek şekilde tercih ederseniz priminden %15’e yaklaşan bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

 

Hanenizde ikinci aracınız varsa:

Hanenizde kullanabileceğiniz başka bir  araç bulunuyorsa kasko poliçenizin içinde yedek araç/ikame araç teminatı ekletmenize gerek olmayabili,r böylelikle kaskoya ödeyeceğiniz primde % 3’e yakın indirim alabilirsiniz.

 

 Aracınızı kapalı otoparka park ediyor ve çok düşük kilometre yapıyorsanız:

Aracınızın dışarıda olduğu zaman dilimi oldukça kısıtlıysa çalınma dahil pek çok riske maruz kalma ihtimali de düşük hale gelir. Bu sebeple dışarıda kullandığınız zaman dilimlerinde risk olabilecek çarpma, çarpışma, üçüncü kişilerin vereceği zararlar ve yanma gibi risklere yönelik dar bir kasko sizin için ideal olacaktır. Unutmamak gerekir ki her ne kadar araç az kullanılsa da araçların yaşadığı hasarların %70’i çarpma ve çarpışma kaynaklı oluyor.

 

Bütçeniz kısıtlıysa:

Bütçeniz kısıtlı olsa da bir tür yatırım aracı olan arabanızı güvence altına almak aslında yatırımınızı da güvence altına almak demek. Oldukça ekonomik primlerle satın alabileceğiniz ve sadece çarpma, çarpışma, doğa olayları gibi risklere yönelik teminat sağlayan kasko poliçeleri mevcut. Hem onarım hem pert durumunda geçerli olan bir kasko poliçesi alabileceğiniz gibi, her türlü riske yönelik aracınızın sadece pert olması halinde güvence sağlayan poliçeleri de tercih edebilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise tüm risk durumlarında geçerli olan  muafiyetli poliçeyi önerebiliriz. Fakat kaza sonucunda oluşan hasarın cüzi bir kısmı sigortalının üzerinde kalmaktadır. Muafiyetli poliçeler primİnize %15’e yakın indirim sağlar.

 

Aracınızın tüm parçaları ve camları orijinal olduğunda:

Aracınızın tüm parçaları ve camları orijinal ise mutlaka poliçenizde orijinal parça garantisi ve orijinal cam teminatı olmasına dikkat edin.

 

Araç yaşı onu geçiyorsa:

Aracınız artık garanti kapsamında olmadığı için bir hasar durumunda tercih edeceğiniz servis seçeneğini özel ve anlaşmalı servisler olarak kısıtlayarak priminizden %15’e yakın tasarruf sağlayabilirsiniz.

 

 Araç yaşınız beş ve altındaysa, bedeli de yüksekse:

Bu tür araç sahiplerinin poliçelerinde kesinlikle orijinal parça ve orijinal cam garantisinin olmasını ve araç garantilerinin devam etme ihtimalleri sebebi ile hasar onarım için tercih edilecek servis türünün yetkili servis olmasını öneririz.

Hemen Teklif Al
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olduktan sonra, 2002 yılından bu yana Sigorta sektöründe farklı yöneticilik kademelerinde görev aldı. Bugüne kadar sigorta şirketlerinin Genel Müdürlük kadrolarında Satış, Acente Yönetim, Eğitim & Kalite, Digital Pazarlama ve Çağrı merkezi alanlarında uzmanlığını geliştiren Çiğdem, Wingie Enuygun Grup bünyesinde Sigorta Direktörü olarak görev alıyor. Çiğdem, Enuygun Sigorta’nın temsilciliğini yaptığı sigorta şirketleri ile ilişkilerini de yürüterek, Enuygun Sigorta'nın insurtech yöntemlerini daha yoğun kullandığı ve müşterilerine en iyi sigorta deneyimini yaşattığı sürekli gelişen ve büyüyen bir organizasyon yaratmayı hedefliyor.

Yorum Yap