Kaskonun bozulması ne demek?

Kasko sigortası diğer sigorta ürünleri gibi poliçe dönemi boyunca herhangi bir hasar talebinde bulunmamanız durumunda size yenilenecek poliçe teklifiniz üzerinden hasarsızlık indirimi sağlar. Bu indirim poliçenizi yenilerken mevcut yılın primi üzerinde yapılacak bir indirimdir ve her geçen hasarsız yıl için katlanarak artar. Hasarsızlık indirimi hakkı sigorta şirketler arasında transfer edilebilir ancak her şirketin hasarsızlık indirimi uygulaması farklılık gösterir.

Bazı durumlarda küçük hasarlar nedeniyle sigorta şirketleri hasar dosyası açmayabilir veya açtığı hasar dosyasına rağmen, yenileme poliçenizi aynı şirketten yenilemeniz koşuluyla hasarsızlık kademenizi bir önceki yıl ile aynı oranda tutma garantisi sunabilir.

Bu nedenle her türlü hasarın kasko hasarsızlık kademenizi düşüreceği anlamına gelmez. Sigorta Bilgi Merkezi'ne (TRAMER) hasar dosyası olarak yansıyan küçük hasarlar, hasarsızlık kademenizin düşmesine neden olmayabilir. Ancak daha büyük hasarlar poliçenizi yenilerken hasarsızlık indiriminizin düşmesine yol açabilir. Kaskoda mevcut hasarsızlık indirim hakkınızın devamlılığı için kasko yenilemelerinize 6 aydan fazla bir ara vermemenizi öneririz. Pek çok şirket 6 ay yenilenmeyen kasko poliçelerinin yenilemesinde indirim hakkı uygulamaz.

Hasarsızlık indirimi oranları şirketler arasında uygulama farklılığı olmakla beraber ilk yıl %20 den başlayarak hasarsız yıllar içinde %65 e kadar yükselebilmektedir.  Bu sayede kasko sigortanızın maliyetini düşürebilir ve daha uygun şartlarda sigorta korumasından yararlanabilirsiniz.

TRAMER nedir?

TRAMER, Türkiye'de Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından işletilen bir sistemdir. TRAMER, Türkiye'deki motorlu taşıtların trafik sigortası bilgilerini merkezi bir veri tabanında toplar ve yönetir. Açılımı "Trafik Sigortası Bilgi Merkezi" olan TRAMER, trafik sigortası poliçeleri, hasar geçmişi ve sigorta şirketleri tarafından yapılan ödemeler gibi bilgileri içerir.

Hemen Teklif Al
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olduktan sonra, 2002 yılından bu yana Sigorta sektöründe farklı yöneticilik kademelerinde görev aldı. Bugüne kadar sigorta şirketlerinin Genel Müdürlük kadrolarında Satış, Acente Yönetim, Eğitim & Kalite, Digital Pazarlama ve Çağrı merkezi alanlarında uzmanlığını geliştiren Çiğdem, Wingie Enuygun Grup bünyesinde Sigorta Direktörü olarak görev alıyor. Çiğdem, Enuygun Sigorta’nın temsilciliğini yaptığı sigorta şirketleri ile ilişkilerini de yürüterek, Enuygun Sigorta'nın insurtech yöntemlerini daha yoğun kullandığı ve müşterilerine en iyi sigorta deneyimini yaşattığı sürekli gelişen ve büyüyen bir organizasyon yaratmayı hedefliyor.

Yorum Yap