Kaskoda muafiyet nedir?

Kasko poliçesi yaptırmak istiyorsunuz ancak fiyatlar bütçenize yüksek geliyor. Öte yandan aracınızın büyük bir kazaya karışarak kullanılmaz hale gelmesi ya da çalınması ihtimali kafanızı kurcalıyor. Çünkü bu durumda zararınızı tazmin edebilecek sigortadan başka bir enstrüman yok! Küçük hasarları kendiniz ödeyebilirsiniz ama büyük hasarlarda yeni bir araç almak kolay değil! Bu durumda başka bir seçeneğiniz daha var:  ‘Muafiyetli Kasko Poliçesi’.

Kaskoda muafiyet, hasarın belirli bir miktarının sigortalı tarafından karşılanması halidir. Daha açık bir ifadeyle aracın sigorta bedelinin ya da hasarın belli bir yüzdesine kadar oluşan zararların sigortalı tarafından, üstünün ise sigortacı tarafından yüklenilmesidir. Örneğin, 600.000 TL sigorta bedeli ile kasko poliçesi düzenlenen aracınızı  %2 muafiyet seçeneği ile sigortalattığınız zaman, 600.000*%2=1.200 TL’ye kadar olan hasarlarınızı kendinizi ödersiniz. Hasarınız 1.200 TL’nin üstünde ise kalan tutarı sigorta şirketi öder. Yani hasar anında aracınızın uğradığı zarar 5.000 TL ise, 1.200 TL’sini siz öderken, 3.800 TL’sini sigorta şirketi öder. Böyle poliçelerde fiyat muafiyetsiz kasko poliçesine göre daha düşüktür. Böylece poliçeyi satın alırken maliyetiniz azalmış olur. Muafiyetli poliçe ile küçük hasarlarınız için sigorta şirketinden tazminat ödemesi alamasanız da daha düşük bir bedel ile büyük hasarlar için aracınızı güvence altına almış olursunuz. 

Muafiyetli sigortaların bir avantajı da küçük hasarlarda sigorta şirketinizden tazminat talep edemeyeceğinize göre anlaşmalı servislerdeki evrakların gidip gelmesi, onayın ya da sıranın beklenmesi gibi zamanınızı alacak işlemlerle uğraşmak zorunda kalmamanızdır. İstediğiniz yerde aracınızı tamir ettirebilirsiniz. Birkaç saatte halledilebilecek küçük hasarlar için anlaşmalı servislerde evrak işleri nedeniyle birkaç gününüzü harcayabilirsiniz. Zira servislerin prosedürlere uyması gerekir. Bir başka önemli nokta ise, küçük hasarlar nedeniyle sigorta şirketini devreye sokmanız gerekmediği için hasarsızlık indiriminizde de bir kayıp yaşamamış olursunuz.

Cam hasarlarında muafiyet uygulanmayacaktır ne demek?

Kasko poliçenizde cam hasarlarında muafiyet uygulanmayacaktır ifadesiyle karşılaştıysanız bu aracınızın camlarının hasar görmesi halinde değişim sırasında oluşacak hasarın sigorta şirketi tarafından kesinti yapılmaksızın karşılanacağı anlamına gelir. Kasko poliçeniz kapsamında cam değişimi gerekecek ise sigorta şirketiniz ile irtibata geçmenizi öneririz, şirketinizin anlaşmalı olduğu cam servislerine gitmeniz gerekebilir.

Hemen Teklif Al
Betül Sungurlu
Betül Sungurlu

ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı

Yorum Yap