Kaskoda muafiyet nedir?

Kasko poliçesi yaptırmak istiyorsunuz ancak fiyatlar bütçenize yüksek geliyor. Öte yandan aracınızın büyük bir kazaya karışarak kullanılmaz hale gelmesi ya da çalınması ihtimali kafanızı kurcalıyor. Çünkü bu durumda zararınızı tazmin edebilecek sigortadan başka bir enstrüman yok! Küçük hasarları kendiniz ödeyebilirsiniz ama büyük hasarlarda yeni bir araç almak kolay değil! Bu durumda başka bir seçeneğiniz daha var:  ‘Muafiyetli Kasko Poliçesi’.

Kaskoda muafiyet, hasarın belirli bir miktarının sigortalı tarafından karşılanması halidir. Daha açık bir ifade ile; aracın sigorta bedelinin ya da hasarın belli bir yüzdesine kadar oluşan zararların sigortalı tarafından, üstünün ise sigortacı tarafından yüklenilmesidir. Örneğin, 30.000 TL sigorta bedeli ile kasko poliçesi düzenlenen aracınızı  %2 muafiyet seçeneği ile sigortalattığınız zaman, 30.000*%2=600 TL’ye kadar olan hasarlarınızı kendinizi ödersiniz. Hasarınız 600 TL’nin üstünde ise kalan tutarı sigorta şirketi öder. Yani hasar anında aracınızın uğradığı zarar 2000 TL ise, 600 TL’sini siz öderken, 1400 TL’sini sigorta şirketi öder. Böyle poliçelerde fiyat muafiyetsiz kasko poliçesine göre daha düşüktür. Böylece poliçeyi satın alırken maliyetiniz azalmış olur. Muafiyetli poliçe ile küçük hasarlarınız için sigorta şirketinden tazminat ödemesi alamasanız da daha düşük bir bedel ile büyük hasarlar için aracınızı güvence altına almış olursunuz.

Muafiyet oranları sigorta şirketi ile karşılıklı tespit edilebilir. Muafiyet için %1, %2, %3 gibi değişik oranlar sözkonusu olabileceği gibi 500 TL ya da 1000 TL gibi sabit bir tutar da belirlenebilir. Muafiyet oranı ya da tutarı arttıkça poliçe priminin düşmesi beklenir.

Muafiyetli sigortaların bir avantajı da; küçük hasarlarda sigorta şirketinizden tazminat talep edemeyeceğinize göre anlaşmalı servislerdeki evrakların gidip gelmesi, onayın ya da sıranın beklenmesi gibi zamanınızı alacak işlemlerle uğraşmak zorunda kalmamanızdır. İstediğiniz yerde aracınızı tamir ettirebilirsiniz. Birkaç saatte halledilebilecek küçük hasarlar için anlaşmalı servislerde evrak işleri nedeniyle birkaç gününüzü harcayabilirsiniz. Zira servislerin prosedürlere uyması gerekir. Bir başka önemli nokta ise, küçük hasarlar nedeniyle sigorta şirketini devreye sokmanız gerekmediği için hasarsızlık indiriminizde de bir kayıp yaşamamış olursunuz.

Hemen Teklif Al
Betül Sungurlu
Betül Sungurlu

ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı

Yorum Yap