Kaskoda araç pert olursa kalan prim iade edilir mi?

Aracın pert olma durumunda kasko poliçenizin henüz ödenmemiş kalan taksit tutarı varsa bu rakam toplam hasar meblağından düşülür ve bu şekilde size ödeme yapılır. Yahut tazminattan kalan taksit tutarlarınızın düşülmez taksitlerinizin devam eder. Müşteriye herhangi bir prim iadesi yapılmaz. Kasko poliçesi artık sigortalanacak araç olmadığı için iptal olur.

Aracın pert olması nedir?

Pert olma durumu bir aracın yaşadığı kaza ya da örneğin yanma, doğal afet gibi kasko poliçesinde yer alan teminatların herhangi birinden dolayı büyük hasar alması. Bir aracın yaşadığı hasar sonrası sigorta şirketi tarafından pert kararı vermesinde şu etkenler rol oynar. Öncelikle aracın aldığı hasarın onarımı aracın bedelinin %60-%70 aralığına denk geliyor olmalı. Bu oran sigorta şirketleri arasında değişiyor olsa da genel uygulama bu aralıkta.

 Aracın hasarının onarımının yedek parça maliyetleri ve transferi gibi sebeplerle aracın bedelini geçtiği durumlarda söz konusu olabilmekte, bu durumlarda da yine sigorta şirketleri araç için pert kararı verir. Başka bir ifadeyle aracın onarım maliyeti aracın mevcut değerine yakın veya daha fazla olduğunda araç pert olarak kabul edilir.

Pert kararı çıkan aracın hurda hali ise artık kasko poliçenizi yaptırdığınız sigorta şirketine ait. Sigorta şirketi aracı bu hali ile satış sözleşmesi yolu ile sizin üzerinizden kendi üzerine alacak ve bu hurda aracı veya parçalarını satabilecek. Bu işleme sovtaj adı verilir.

Hemen Teklif Al
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olduktan sonra, 2002 yılından bu yana Sigorta sektöründe farklı yöneticilik kademelerinde görev aldı. Bugüne kadar sigorta şirketlerinin Genel Müdürlük kadrolarında Satış, Acente Yönetim, Eğitim & Kalite, Digital Pazarlama ve Çağrı merkezi alanlarında uzmanlığını geliştiren Çiğdem, Wingie Enuygun Grup bünyesinde Sigorta Direktörü olarak görev alıyor. Çiğdem, Enuygun Sigorta’nın temsilciliğini yaptığı sigorta şirketleri ile ilişkilerini de yürüterek, Enuygun Sigorta'nın insurtech yöntemlerini daha yoğun kullandığı ve müşterilerine en iyi sigorta deneyimini yaşattığı sürekli gelişen ve büyüyen bir organizasyon yaratmayı hedefliyor.

Yorum Yap