İkame aracımı istediğim ile getirebilir misiniz?

İkame aracımı istediğim yerde alabilir miyim?

Sigorta şirketi ikame araç hizmeti için gerekli organizasyonu yapar. Bu süreç yedek aracın sağlanması aracın teslim alınacağı yerin belirlenmesi ve günlük ücretinin ödenmesini içerir. Sigorta şirketi tüm bu işlemleri gerçekleştirerek müşteriye bilgi verir ve süreç boyunca destek sağlar.

İkame aracın teslim alınması ve teslim edilmesi

İkame aracın teslim alınması ve teslim edilmesi sürecinde sigortalının sorumlulukları bulunuyor. Sigortalı, aracı sigorta şirketi tarafından belirlenen kullanım süresi sonunda geri vermekle yükümlü. Bu süre ise eksperin hasarlı aracın onarımı için belirlediği gün kadar yani kaskolu aracınızın hasarını inceleyen eksper onarımın tamamlanması için ne kadar süre öngörüyor ise ikame aracı kullanım süreniz bunun ile sınırlıdır. Sigorta şirketi ise bu süreçte organizasyon içinde sigortalıya destek olur ve gerekli bilgilendirmeleri yapar.

İkame araç nedir? İkame araç sigorta şirketlerinin kasko poliçesi kapsamında sunduğu bir hizmet olup, aracınızın kaskonun karşılayacağı bir hasar sebebi ile onarımda iken siz yedek araç sağlanmasıdır. Poliçenizi satın aldığınız anda hangi süre ve şartlarla poliçenize ekleteceğinize siz karar verirsiniz. Genellikle senede iki olay (kaza) ile sınırlı olan kasko poliçelerindeki ikame araç hizmetinin her bir olayda 7 gün,15 gün veya 30 gün olmak üzere kullanım süresini siz belirleyebilir, her bir alternatifteki prim farkını gözeterek kararınızı verebilirsiniz.

Aracınız kasko kapsamında onarım görürken size sağlanan ikame araç süresi her durumda eksperin aracınızın onarımı için öngördüğü süre kadar olacaktır. Yani örneğin ikame araç süresini kaskonuzda yılda iki olay 15 gün olarak seçti iseniz ve aracınız bir kaza sonucu onarıma girdi ve onarım süresi 8 gün belirlendi ise bu olay için size sağlanan ikame araç hizmetini 15 gün değil 8 gün olarak kullanacaksınız.

İkame araç hizmetinin amacı nedir?

İkame araç hizmeti aracınızın kasko konusuna giren bir durumdan kaynaklı onarımda iken yaşamınızdaki aksamaları en aza indirgemek amacıyla size geçici süreliğine başka bir araç tahsis edilmesi. Bu sayede kendi aracınızın kullanılamaz durumda olduğu süre boyunca işlerinizi aksatmamanız amaçlanır.

İkame araç hizmetinin süresi ne kadar?

İkame araç hizmeti süresi sigorta şirketlerine ve poliçenize bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genelde ikame araç hizmeti 7 ila 30 gün arasında bir süreyle sunulur.

Kasko poliçeleri, aracınızı çeşitli risklere karşı koruyan sigorta türleridir ve poliçenizde belirtilen teminatlar dahilinde sizlere güvence sağlar. Cam değişimi teminatı da kasko poliçelerinde sunulan ve talep edebileceğiniz ek bir hizmettir. Orijinal cam garantisi talebiniz hakkında bilgi almak için aşağıdaki açıklamaları inceleyebilirsiniz.

Hemen Teklif Al
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olduktan sonra, 2002 yılından bu yana Sigorta sektöründe farklı yöneticilik kademelerinde görev aldı. Bugüne kadar sigorta şirketlerinin Genel Müdürlük kadrolarında Satış, Acente Yönetim, Eğitim & Kalite, Digital Pazarlama ve Çağrı merkezi alanlarında uzmanlığını geliştiren Çiğdem, Wingie Enuygun Grup bünyesinde Sigorta Direktörü olarak görev alıyor. Çiğdem, Enuygun Sigorta’nın temsilciliğini yaptığı sigorta şirketleri ile ilişkilerini de yürüterek, Enuygun Sigorta'nın insurtech yöntemlerini daha yoğun kullandığı ve müşterilerine en iyi sigorta deneyimini yaşattığı sürekli gelişen ve büyüyen bir organizasyon yaratmayı hedefliyor.

Yorum Yap