İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) teminatı ne demektir?

İhtiyarı Mali Mesuliyet, kusurlu olduğunuz bir kazada karşı tarafa vermiş olduğunuz zarar tutarı o yıl aracınızın türü için belirlenen limiti geçmişse bu limitin üstünde kalan hasar tutarını teminat limiti kadar sizin adınıza üstlenen teminattır. Bir kasko poliçesi satın alırken İMM limiti en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri. Her ne kadar karşı tarafa verebileceğimiz zararlar trafik sigortasından karşılanıyor olsa da sürekli artan araç bedelleri trafik sigortasının karşıladığı limitin yetersiz olduğunu gösteriyor. Örneğin Trafik sigortası limiti 2022 yılı için maddi hasar başına 50.000 TL. Bu karşı tarafa verilen bir zararda her zaman yeterli olmayabilir ve İMM ile takviye edilmesinde kesinlikle fayda var.
 
Karşı tarafa verilen zararlar trafik sigortasında sadece maddi hasarlar ile de sınırlı değil. Bedeni ve sağlık gideri olarak iki grup daha bulunuyor. İMM teminatı bu 3 grup hasar türü için de geçerli. Yani karşı tarafa verdiğiniz hasar maddi ya da bedeni de olsa sağlık gideri de olsa trafik sigortası limitinin yetmediği yerde devreye girer. Ayrıca pek çok sigorta şirketinde bu teminat karşı tarafa verdiğiniz zarar sebebi ile size karşı açılabilecek manevi tazminat taleplerini de kapsama alır.
Hemen Teklif Al
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olduktan sonra, 2002 yılından bu yana Sigorta sektöründe farklı yöneticilik kademelerinde görev aldı. Bugüne kadar sigorta şirketlerinin Genel Müdürlük kadrolarında Satış, Acente Yönetim, Eğitim & Kalite, Digital Pazarlama ve Çağrı merkezi alanlarında uzmanlığını geliştiren Çiğdem, Wingie Enuygun Grup bünyesinde Sigorta Direktörü olarak görev alıyor. Çiğdem, Enuygun Sigorta’nın temsilciliğini yaptığı sigorta şirketleri ile ilişkilerini de yürüterek, Enuygun Sigorta'nın insurtech yöntemlerini daha yoğun kullandığı ve müşterilerine en iyi sigorta deneyimini yaşattığı sürekli gelişen ve büyüyen bir organizasyon yaratmayı hedefliyor.

Yorum Yap