Full kasko nedir?

Full kasko sigortacıların kullanmayı ve kullanılmasını çok sevmediği bir ifade olmakla beraber bir sigortacılık terimi de değildir. Halk dilinde ‘full kasko’ olarak adlandırılan konu için aslında ifade edilmek istenen ‘Genişletilmiş Kasko’dur. Genişletilmiş kasko ise bir sigortacılık terimi olup aracınızı bir kasko poliçesine dahil edilebilecek pek çok riske karşı güvence sağlayan kasko türüdür.

Poliçenizin en üst kısmında poliçenizin ‘Genişletilmiş’ ya da ‘Dar’ bir kasko olduğunun ibaresi mutlaka bulunur. Bu ifadeler esasında poliçenizde kasko genel şartlarında ana teminatlar bölümünde yer alan teminatların varlığı ya da yokluğu ile ilgili terimlerdir.

 Bir kasko poliçesinin genişletilmiş kasko dahi olsa full yani her ne hasar olursa olsun her koşulda ödeme yapacağını söylemek hiçbir zaman mümkün değil. Bu sebeple sigortacılar bu ifadeyi kullanmaz. Örneğin kasko genel şartlarına göre teminat dışı kalan bazı durumlar vardır. Alkollü araç kullanmak, ehliyetsiz veya sınıfına uygun araç kullanmak, aracın yağsız susuz bırakılması sonucu görebileceği hasarlar yahut aracın bir kaza veya kasko konusuna giren bir hasar olmadıkça mekanik aksamındaki kendiliğinden meydana gelen arıza halleri gibi durumlar kasko genel şartlarına göre kapsam dışı.

Kasko genel şartları haricinde de her bir kasko poliçesinin içinde araç sahibinin isteğine göre teminatlar şekillendirilir veya limitleri buna göre belirlenir. Araç sahibi istese de her teminatı sınırsız limitle satın alamayacaktır fakat limitlerin en üst seviyeden belirlenmesini tercih edebilir. Örneğin kasko poliçelerinin içinde anahtar kaybı ya da ferdi kaza teminatlar için tüm sigorta şirketleri bir limit belirler. Tüm bu sebeplerle full kasko ifadesinin doğru bir ifade olmadığı yerine genişletilmiş kasko teriminin kullanılmasının gerekliliği de ortaya çıkıyor.

Genişletilmiş kaskoların hemen hemen hepsinde bulunan ve aracınızı pek çok riske karşı güvence altına alan teminatlar şunlardır.

Çarpma, çarpışma, hırsızlık, yangın, 3.kişilerin vereceği zararlar, halk hareketleri, sel su baskını, doğal afetler, aracın çekilmesi sırasında meydana gelen zararlar gibi temel teminatlar ile ihtiyari mali mesuliyet, manevi tazminatlar, hukuksal koruma, ferdi kaza, anahtar kaybı, mini onarım, yol yardım ve ikame araç gibi destekleyici teminatlar. Bu teminatların içeriğini inceleyelim.

 Genişletilmiş kaskolar şu tür riskleri güvence altına alır:

Trafik kazaları: Çarpma, çarpışma, çarpılma sonucunda zarar görmesi.

Hırsızlık: Aracınızın ya da parçalarının çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu zarar görmesi.

Yangın: Aracınızın bir yangın sonucu zarar görmesi, eskime bakımsızlık sonucu olmadığı müddetçe yanması.

Doğal afetler: Sel, su baskını, deprem, fırtına, dolu gibi doğal afetler sonucu aracınızın zarar görmesi.

Cam kırılması: Aracınızın camlarının kırılması durumunda camların değişimi ve onarımı.

İhtiyari mali mesuliyet: Aracınız ile karşı tarafa verebileceğiniz kusurlu olduğunuz kazalarda karşı tarafın hasarını karşılayan trafik sigortasının limitinin üzerinde kalan hasar tutarlarının karşılanması.

Genişletilmiş kasko sigortası sigorta şirketine ve poliçeye bağlı olarak ek teminatlar da sunabilir. Bu teminatlar arasında sürücü ve yolcular için ferdi kaza sigortası, araç sahibinin ikamet iline göre değişmekle beraber terör teminatı, ikame araç veya yol yardım gibi ek korumalar olabilir.

İkame/Yedek araç: Bu teminatın poliçenizde bulunmasını tercih ediyor iseniz ikame araç teminatı aracınızın hasar sonrası onarımı sırasında ve süresince sigorta şirketiniz size anlaşmalı olduğu araç kiralama şirketi aracılığı yedek araç tedarik edilmesini sağlar.

Yol yardım: Aracınızın yolda kalması durumunda çekici hizmetinin sağlanması (sadece kaza haline veya hem kaza hem arıza halinde güvence sağlayabilir).

Hemen Teklif Al
Hamide Nazli
Hamide Nazli

İstanbul Üniversitesi Banka ve Sigortacılık mezunu. Lise yıllarından beri aktif olarak çalıştığı sigorta sektöründe deneyim kazandıktan sonra Enuygun’a Sigorta Uzmanı olarak katıldı. 2017 yılından beri sigorta kullanıcılarına iyi bir deneyim sunmak için çalışıyor.

Yorum Yap