Aracımı satıp yeni araç aldığımda Kasko poliçemdeki hasarsızlık indirimi devam eder mi?

Mevcut poliçeye işlenmiş herhangi bir hasar dosyası yok ise indirim oranları kaldığı şekilde yeni araç için devam eder. Hasarsızlık indirimini yeni araç poliçesinde devam ettirmenin iki yolu vardır. Birincisi satılan araca ait poliçe araç satışından dolayı iptal edilir ve mevcut hasarsızlık indirimi yeni alınan araca aktarılır. İkincisi ise mevcut poliçe iptal edilmeden sadece araç değişikliği için zeyil yapılır. Her ikisi için farklı prim maliyetleri çıkabilir. Karşılaştırma yaparak karar vermenizi öneririz.

Hasarsızlık indirimi nedir?

Pek çok sigorta türünde hasarsız geçirdiğiniz bir yıl sonrası yenilenecek olan poliçenizin priminde hasarsızlık indirimi uygulanır. Kasko ve trafik sigortasında da uygulanan bu indirimle sigortalı araç sahipleri poliçe süresi boyunca herhangi bir hasar talebinde bulunmamışlarsa sigorta şirketi tarafından yenileme poliçe priminde indirim sağlanır.

Hasarsızlık indirimi her geçen hasarsız yıl ile artar ve sigorta şirketleri tarafından müşterilere teşvik amaçlı sunulur.

Zeyil yapılması nedir?

Sigorta poliçesinde yapılan değişiklik veya eklemeleri ifade eder. Zeyil yapılması sigortalının talebi üzerine veya sigorta şirketinin uygun gördüğü durumlarda gerçekleştirilir. Zeyilname olarak da adlandırılan bu belge sigorta poliçesindeki değişiklikleri resmi olarak kayıt altına alır. Kaskoda araç değişikliği araç üzerinde yapılan modifikasyonlar yani araca aksesuar eklenmesi yahut LPG takılması gibi durumlar zeyil yapılması gereken durumlardan.

Hemen Teklif Al
Hamide Nazli
Hamide Nazli

İstanbul Üniversitesi Banka ve Sigortacılık mezunu. Lise yıllarından beri aktif olarak çalıştığı sigorta sektöründe deneyim kazandıktan sonra Enuygun’a Sigorta Uzmanı olarak katıldı. 2017 yılından beri sigorta kullanıcılarına iyi bir deneyim sunmak için çalışıyor.

Yorum Yap