• Anasayfa
  • Blog
  • İsteğe bağlı sigortamızı nasıl sorgulayabiliriz?

İsteğe bağlı sigortamızı nasıl sorgulayabiliriz?

cemdisbudak

Adından da anlaşılabileceği üzere isteğe bağlı sigorta kişinin kurumlardan bağımsız olarak, kendi isteğiyle prim ödeyerek yaptırdığı ve genel sağlık sigortalarından ve emeklilik şartlarından faydalanmasını sağlayan bir sigorta çeşididir.

Türkiye vatandaşı olan 18 yaş üstü herkesin yaptırabileceği isteğe bağlı sigorta genelde ev hanımları, vergi kapsamına alınmayan işleri yapan serbest meslek sahipleri tarafından tercih ediliyor daha detaylı olarak kimler isteğe bağlı sigorta yaptırabilir ve primler nasıl yatırılır diye merak ediyorsanız İsteğe bağlı sigorta nedir?  isimli yazımızdan tüm detayları öğrenebilirsiniz.

 

Sigortaya başvurdunuz ve primlerinizi yatırmaya da başladınız. Düzenli olarak yaptığınız ödemeleri nereden kontrol edebilirsiniz? Öncelikli olarak e-devlet şifresi ile Turkiye.gov.tr isimli devletin resmi internet sitesi üzerinden sigortanızı sorgulayabilirsiniz. E-devlet şifresi almak için herhangi bir PTT şubesine gidebilirsiniz. Düşük bir ücret karşılığında sadece size özel olan bu şifreyi elde edebilirsiniz. Şifre yardımıyla da sigorta ile alakalı tüm sorgulamaları yapabilirsiniz. Bunun dışında isteğe bağlı sigortanızı sorgulayabileceğiniz bir diğer platform ise Sosyal Güvenlik Kurumu olarak da bilinen SGK’nın resmi sitesi olan SGK.gov.tr’den de sigorta primlerinizi sorgulayabilir, hizmet dökümü alabilirsiniz.

 


cemdisbudak
Cem Dişbudak
1 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Popüler Yazılar
Kaskolu araç pert olursa ne olur?
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991602
Otomatik BES için maaşınızdan ne kadar kesinti yapılacak?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991560
Kasko hasarsızlık indiriminin bozulmadığı haller nelerdir
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991220
Özel diş tedavisi de SGK kapsamına giriyor
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991112
Popüler Sigorta Yazıları
Uzman Yazarlar