İster oturmak için isterseniz de yatırım için olsun pek çok kişi şu sıralar bu soruyu soruyor: Ev fiyatları artar mı, düşer mi? Kredi faizleri ne olur? Kredi faizleri değişkendir, artar da düşer de. Zaten faiz oranları düştüğünde kredinizi yapılandırma hakkınız var. Peki ya ev fiyatları? Şu sıralar ev fiyatlarının düşmesinden söz etmek zor. Hem istatistikler bunu söylüyor hem de yapılan araştırmalar. Örneğin bu hafta açıklanan önemli bir banka ve gayrimenkul şirketinin istatistiğine göre, ev fiyatları bir önceki aya göre yaklaşık %3'e yakın oranda arttı. Üstelik 30 büyükşehrin tamamında.

Ev fiyatları yine geçen yılın aynı dönemine göre %15'i bulan bir artış gösterdi. İstatistikler Ekim ayı için yapıldı. Kasım ve Aralık aylarını da eklersek son yıllarda olduğu gibi özellikle büyükşehirde ev fiyatlarında %20 oranında bir artış beklentisi var. Ev zaten ederde pahalı bir şey. Yani %20'lik artış, örneğin 160.000 TL'lik bir evin fiyatını, 200.000 TL'ye yaklaştırıyor. Yine bir bankanın yaptırdığı gayrimenkul beklenti anketine göre de, ev fiyatlarının yükseleceğini düşünenlerin oranı %82'ye yükseldi. Yani insanların geneli, önümüzdeki aylarda ve 2016 yılında ev fiyatlarının yükseleceğini düşünüyor. Peki, ev fiyatlarını yükselten etkenler neler?

İçindekiler

1-İnşaat maliyetindeki artış

Öncelikle inşaat maliyeti yani demir, çimento, kapı, ahşap malzeme, dolap vs. yani inşaatta kullanılan malzemelerin neredeyse tamamı zamlanıyor. Malzemelerin bir kısmı yurtdışından geliyor ve dövize endeksli. Dolayısıyla aynı müteahhit, aynı sokakta 3 yıl önce yaptığı bir evin aynısını bile yapsa; ister istemez inşaat maliyetlerindeki artış nedeniyle yeni evi daha yüksek fiyata satmak zorunda kalıyor. Haliyle yeni yapılan evin fiyatı artınca da, yanındaki ikinci el ev yani daha eski olan ev de fiyatını arttırıyor.

 

2-Yabancı alımı

Türkiye'de özellikle İstanbul, Antalya gibi şehirlerde yabancılara ciddi bir satış var. Özellikle dövizdeki artış yabancıya daha cazip geliyor. Örneğin Eylül ayında %29 olan bireysel yabancı yatırımcılara markalı konut satış oranı, Ekim ayında %38 seviyesine yükseldi. Elindeki projenin en azından %10 ya da %20'lik bir kısmını yabancıya satan, üstelik dövizle ve peşin fiyata satan müteahhit, ister istemez sıkışmıyor, fiyat kırmıyor.

3-Kredi faiz oranları

Kredi faizlerinin ev fiyatlarına nasıl bir etkisi olabilir? Burada ters orantılı bir etki var. Örneğin kredi faiz oranları düştüğünde ev fiyatlarında hafif bir yükselme oluyor. Faiz oranları artınca özellikle evini kredili satmak isteyenler mecburen fiyat kırıyor, kırmasa bile fiyat arttıramıyor. O yüzden önümüzdeki dönem için faiz indirimi beklendiğinden bir an önce harekete geçmenizi tavsiye ederiz. Tüm bu etkenleri göz önüne aldığımızda yazının başlığının yanıtı da 'ev fiyatlarındaki artışın sürmesi bekleniyor' şeklinde olacak.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
53 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Kaskolu araç pert olursa ne olur?
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991602
Otomatik BES için maaşınızdan ne kadar kesinti yapılacak?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991560
Kasko hasarsızlık indiriminin bozulmadığı haller nelerdir
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991220
Özel diş tedavisi de SGK kapsamına giriyor
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991112
Popüler Sigorta Yazıları
Uzman Yazarlar