Konut Sigortası ve Dask Arasındaki Fark Ne?

Zorunlu Deprem Sigortası, deprem ve deprem kaynaklı oluşabilecek risklerde konutta oluşan kısmi veya tam hasarı güvence altına almak için konut sahipleri tarafından yaptırılması zorunlu olan poliçe türüyken Konut Sigortası ise konutu sadece depreme karşı değil, yangın, sel, su baskını, fırtına, komşuya karşı sorumluluk gibi diğer risklere karşı da güvence altına alır. Ayrıca Zorunlu Deprem Sigortası deprem sonucu sadece binada oluşabilecek hasarları güvence altına alırken, deprem veya diğer risklere karşı ev içindeki eşyaları da güvene altına alabilecek poliçe türü konut sigortasıdır. Konut sigortasında ev sahibi olmasanız da sadece eşya teminatı satın alarak da eşyalarınızı pek çok riske karşı güvence altına alabilirsiniz.

Deprem veya deprem kaynaklı oluşabilecek hasarlarda zorunlu deprem sigortasının ödeyeceği maximum bedel 320 bin TL olup, konutta bunun üzerinde bir hasar söz konusu ise söz konusu hasar konut sigortasının konusu olur.

Konut Sigortası veya zorunlu deprem sigortasının konutunuzun rayiç değeri üzerinden işlem yapmadığını, bir konutun yeniden inşa bedeli üzerinden poliçe bedeli belirlediğini ve dolayısı ile hasar tespitini de yine buna göre yaptığını belirtmek isteriz.

Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olduktan sonra, 2002 yılından bu yana Sigorta sektöründe farklı yöneticilik kademelerinde görev aldı. Bugüne kadar sigorta şirketlerinin Genel Müdürlük kadrolarında Satış, Acente Yönetim, Eğitim & Kalite, Digital Pazarlama ve Çağrı merkezi alanlarında uzmanlığını geliştiren Çiğdem, Wingie Enuygun Grup bünyesinde Sigorta Direktörü olarak görev alıyor. Çiğdem, Enuygun Sigorta’nın temsilciliğini yaptığı sigorta şirketleri ile ilişkilerini de yürüterek, Enuygun Sigorta'nın insurtech yöntemlerini daha yoğun kullandığı ve müşterilerine en iyi sigorta deneyimini yaşattığı sürekli gelişen ve büyüyen bir organizasyon yaratmayı hedefliyor.

Yorum Yap