DASK ve Konut Sigortası arasındaki farklar nelerdir?

Çiğdem Özdoğan
2 Nisan 2019

Sigorta dünyasında kararlar verirken bilgiye dayalı seçimler yapmak her zaman önemli. Bu nedenle, bugün sizlere Türkiye'de yaygın olarak kullanılan iki sigorta türü olan DASK poliçesi olarak da anılan zorunlu deprem sigortası ve konut sigortası arasındaki farklara değineceğiz.

Kapsam ve amaçları hakkında bilgi edinin

İlk olarak her iki sigorta türünün kapsamını ve amacını anlamak oldukça önemli.

DASK yalnızca deprem ve deprem in sebebiyet verdiği patlama, tsunami ve yangın gibi sebeplerle ortaya çıkan zararlarda sadece binayı teminat altına alan zorunlu bir sigorta türü. Konut sigortası ise konutu yalnızca deprem veya depremin sebep olacağı haller değil, yangın, sel, su baskınları, fırtına gibi diğer doğa olayları ve doğal afetlere karşı güvence altına alan isteğe bağlı bir sigorta türü. Konut sigortaları ayrıca dahili su hasarı, hırsızlık, terör, halk hareketleri gibi teminatları da içerir ve konutunuzu bu risklere karşı da güvence altına alarak cam hasarları ya da konut yardım hizmetleri içerisinde usta gönderilmesine kadar pek çok risk ve durum karşısında da güvence sağlar.

Dask sadece binaya güvence sağlar iken konut sigortalarında eşyalarınızı da güvence altın alabilirsiniz.

Dolayısıyla iki sigorta türünün kapsamını ve amaçlarını anlamak doğru karar alabilmenizde büyük rol oynar.

Zorunlu olup olmamalarına dikkat edin

DASK zorunlu bir sigorta türü ve ev sahipleri tarafından yaptırılması gerekiyor. Konut sigortası ise isteğe bağlıdır ve ekstra güvence sağlamak amacıyla alınır.

Teminatların detaylarını karşılaştırın

 DASK ve konut sigortası teminatlarının kapsamlarını, limitlerini ve hangi durumlarda geçerli olduğunu inceleyerek hangisinin sizin için daha uygun olduğunu belirleyebilirsiniz.

Dask yalnızca binanın depremde göreceği hasar teminat olarak gösterir.

Konut sigortası ise ev ve evin içindeki her türlü eşyayı da korumaya alır.

Deprem sigortasında metrekaresi ile 3016 TL’nin çarpılması ile konutun teminat limiti belirlenmiş olur. Her durumda teminat limiti maksimum 640.000 TL.

Konut sigortasında ise, hasar gören evin yeniden inşa edilebilmesi için gerekli hasar değerlendirmesinden sonra hasar tazmin tutarı belirlenir. Unutmamak gerekir ki ödenecek tutar konut poliçenizde belirlenen teminat limiti ile sınırlı. Eğer konut, depremden dolayı zarar görmüş ise hasar tazmini Dask’ın ödeyeceği limitten sonraki kısım için devreye girer. Eğer konut depremden dolayı değil diğer risklerden dolayı zarar görmüş ise poliçede yazılı olan sigorta bedelini aşmamak üzere evin hasarlı kısmının hasar tespiti ile belirlenmesi sonucu, yeniden inşa bedeli üzerinden bir ödeme yapılır.

Yeniden yapılandırma ve onarım süreçlerini değerlendirin

DASK hasar durumunda sadece binanın yeniden yapılandırılması ve onarılması için ödeme yapar, içerideki eşyalar ve diğer kayıplar için herhangi bir teminat sunmaz. Konut sigortası ise, içerideki eşyaların zarar görmesi durumunda da teminat sağlayabilir.

Maliyetleri değerlendirin

Ev sahibi iseniz Dask zorunlu bir poliçe olduğu için konut sigortası için maliyetleri değerlendirin, konut sigortasında ödeme planlarının Dask’a göre daha esnek olduğunu belirtebiliriz.

Ek teminatları göz önünde bulundurun

Konut sigortasında ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize bağlı olarak ek teminatlar ekleyebilirsiniz. Dask’ta ise ek teminat seçeneği bulunmuyor.

Yenileme ve iptal süreçlerini öğrenin

DASK ta Konut Sigortaları da bir yıllık poliçeler şeklinde düzenlenir ve her yıl yenilenmesi gerekir. Dask zorunlu poliçe türü olduğu için her yıl yenilenmeli. Konut sigortalarında ise yenileme yapıp yapmamak tercihinize kalmış bir konu olmakla beraber hasarsızlık indirimlerinden de faydalanmak ve güvencesiz kalmamak için yenilemenizi tavsiye ederiz.

İndirim ve kampanyaları takip edin

Konut sigortalarında farklı sigorta şirketleri tarafından sunulan indirim ve kampanyalar ile daha uygun fiyatlara sigorta yaptırabilirsiniz. Ayrıca ihtiyacınızın olmadığını düşündüğünüz teminatların poliçenizden çıkarılmasını sigortacınızdan talep ederek daha ekonomik bir poliçe satın alabilirsiniz

Dask’ta ise bu tür indirim ve kampanya fırsatları bulunmuyor. Zorunlu Deprem sigortası primleri kurum tarafından belirleniyor.

İndirim ve kampanyaları takip edin

Hasar durumunda yapılacak işlemleri öğrenin

 Her iki sigorta türünde de hasar durumunda izlemeniz gereken adımları ve süreçleri öğrenmek olası bir zarar anında hızlı ve etkili bir şekilde hareket etmenizi sağlar.

İhtiyaçlarınızı gözden geçirin

Son olarak yaşam tarzınız, konutunuzun özellikleri ve doğal afet riskleri veya konutunuz ile ilgili olası riskler göz önünde bulundurarak, konut poliçenizin içeriğine karar vermenizi tavsiye ederiz.

Unutmayın, her iki sigorta türü de kendi avantajlarına ve kapsamlarına sahip. DASK yaptırmadan daha geniş kapsamlı olduğu için sadece Konut Sigortası yaptırmak maalesef ki konutunuzu tam anlamı ile güvence altına almaz. Bir depremde konutların zarar görmesi durumunda ilk olarak DASK poliçenizin devreye gireceğini, teminatının yeterli olmadığı yerde konut sigortanızın işleyeceğiniz unutmayın.

Bu süreçte güvenilir ve uzman bilgilere ulaşarak sigorta dünyasında bilinçli adımlar atabilirsiniz. Zorunlu deprem sigortası poliçe detayları hakkında detaylı bilgiye Dask sayfamız üzerinden, evinizi genel anlamda güvence altına almak isterseniz de konut sigortası sayfamızdan faydalanabilirsiniz.

Çiğdem Özdoğan
2 Nisan 2019
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olduktan sonra, 2002 yılından bu yana Sigorta sektöründe farklı yöneticilik kademelerinde görev aldı. Bugüne kadar sigorta şirketlerinin Genel Müdürlük kadrolarında Satış, Acente Yönetim, Eğitim & Kalite, Digital Pazarlama ve Çağrı merkezi alanlarında uzmanlığını geliştiren Çiğdem, Wingie Enuygun Grup bünyesinde Sigorta Direktörü olarak görev alıyor. Çiğdem, Enuygun Sigorta’nın temsilciliğini yaptığı sigorta şirketleri ile ilişkilerini de yürüterek, Enuygun Sigorta'nın insurtech yöntemlerini daha yoğun kullandığı ve müşterilerine en iyi sigorta deneyimini yaşattığı sürekli gelişen ve büyüyen bir organizasyon yaratmayı hedefliyor.

Yorum Yap