Kasko geçerlilik süresi nedir?

Çiğdem Özdoğan
3 Ekim 2023

Araç sahiplerinin araçlarını yani yatırımlarını karşılaşabilecekleri pek çok riske karşı güvence altına alabilecekleri önemli bir sigorta türü olan kasko poliçesinin geçerlilik süresi, poliçe üzerinde de yazılmış olmakla beraber,poliçenin başlangıç tarihinden itibaren tam 1 yıl sonrasına kadardır 

Kasko poliçe geçerlilik süresi ne kadar?

Kasko geçerlilik süresi nedir?

Kasko poliçe başlangıç tarihi itibari ile bir yıl boyunca geçerlidir. Poliçenin başlangıç tarihi ilk taksidin veya peşinatın sigorta şirketi tarafından tahsil edilmesi ile başlar ve taksitlerin düzenli ödenmesi şartı ile 365 gün sonra öğlen 12:00 itibari ile sona erer.

Eğer yenileme bir poliçe ise yenileme kaskonun başlangıç tarihi bir önceki poliçenin bitimi ile aynı gündür. Kasko poliçelerinin yenilemeleri poliçenin bitiş tarihine genellikle 15 gün kala kadar olan bir zaman diliminde yaptırabilirler. Yenileme poliçeyi bir önceki poliçenizin bitiş tarihinden önce yaptırsanız dahi bir gün kaybınız olmayacak yenileme poliçeniz diğer poliçenin bitişi ile beraber devreye girecektir. Bu durum trafik sigortalarında da geçerlidir.

 Araç sahipleri, kasko poliçesinin süresinin sona erme tarihini dikkatle takip etmelidir. Poliçe geçerlilik süresi bitmiş ve yenilenmeyen bir poliçe söz konusu ise bu, araç güvencesiz demektir ve yeni bir hasar meydana geldi ise hasarın karşılanmayacağı anlamına gelmektedir.  

Ayrıca kasko hasarsız geçirilen her yılın ardından yenilenen poliçede yüksek oranlara varan hasarsızlık indirim hakkı sağlayan bir poliçe türüdür. Hasarsızlık indirim hakkının devam edebilmesi için ise poliçe yenilemelerinde düzenli yapılmasında büyük fayda vardır. Sigorta şirketleri arasında farklılıklar olabilmekle beraber 6 ay kadar bir süre ile yenilenmeyen bir kasko poliçesinde hasarsızlık indirim hakkı kaybolmaktadır.

Çiğdem Özdoğan
3 Ekim 2023
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olduktan sonra, 2002 yılından bu yana Sigorta sektöründe farklı yöneticilik kademelerinde görev aldı. Bugüne kadar sigorta şirketlerinin Genel Müdürlük kadrolarında Satış, Acente Yönetim, Eğitim & Kalite, Digital Pazarlama ve Çağrı merkezi alanlarında uzmanlığını geliştiren Çiğdem, Wingie Enuygun Grup bünyesinde Sigorta Direktörü olarak görev alıyor. Çiğdem, Enuygun Sigorta’nın temsilciliğini yaptığı sigorta şirketleri ile ilişkilerini de yürüterek, Enuygun Sigorta'nın insurtech yöntemlerini daha yoğun kullandığı ve müşterilerine en iyi sigorta deneyimini yaşattığı sürekli gelişen ve büyüyen bir organizasyon yaratmayı hedefliyor.

Yorum Yap