Kasko Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Çiğdem Özdoğan
2 Nisan 2019

Kasko bedeli aracınıza kasko yaptırmak istediğiniz tarihteki değerini belirten bedeldir. Aracınızın kasko primine etki eden pek çok etmen bulunmakla beraber bu etmenlerin içinde kasko bedeli prime en çok etki edenidir.

Araç sahiplerinin aracının bedeli konusunda muallakta kalmasını önlemek ve araca kasko yapılırken referans alınacak alanın tek tip olması, başka bir deyişle o araç için kasko primine esas alınacak aracın bedelinin her sigorta şirketi ve o araç sahibi için aynı bedel üzerinden bakılıp fiyatlanması için kasko bedeli Türkiye Sigorta Birliği tarafından belirlenir ve bu bedeller ayda 3 kez olmak üzere yine Türkiye Sigorta Birliği tarafından güncellenir.

Ancak, kasko bedeli ve kasko primi belirlenirken çeşitli faktörler devreye girer. İşte kasko bedeli ile ilgili merak edilenler:

Kasko Bedeli ve Priminin Hesaplanması

Kasko bedelleri, aracın markası, modeli, yaşı, motor hacmi, yakıt tipi gibi özellikleri ile kullanım amacına göre piyasa değerine yakın olacak şekilde kasko bedel listesinde güncellenir.15 yaş üstü araçların bedelleri listede yer almamaktadır.

Bir kasko poliçesi için sigorta şirketleri primi belirlerken pek çok konuyu değerlendirecektir. Kasko teklifinin hazırlandığı tarihte aracınızın kasko değer listesinde gözüken bedeli bunlardan biri olup, aracın kullanım amacı, plaka ili ile sürücüye dair de bilgiler prime etki edecektir. Araç sahibinin yaşı, ikamet ettiği il, cinsiyeti, araç sahibinin geçmişteki kazaları, mesleği prime etki eden diğer faktörlerdir. Ayrıca, aracın standart özellikleri arasında bulunmayan ek donanım veya aksesuarların araca eklenmiş olması, ekstra koruma paketlerinin seçilmesi de primi artırabilir.

Ayrıca bir araç sahiplerinin geçmişte kaskosunun olması ve kaskodan herhangi bir hasar tazminatı talebinin olmaması yada düşük tutarlarda olması durumunda her yenileme döneminde yükselen oranlarda hasarsızlık indirim hakkı elde ederler.Bu oranlar genellikle ilk poliçe yenileme döneminde %20 ile başlayarak ilerleyen yıllarda %65 lere kadar çıkabilmektedir.Bir kasko teklif hesaplamasında sürücünün mevcuttaki hasarsızlık indirim hakkı da prime etki eden çok önemli bir faktördür.

Özetle kasko bedeli aracın markası, modeli, yaşı, yakıt tipi gibi özellikleri sebebi ile hemen hemen her araç için farklılaştığı gibi, bu bedelin esas alındığı kasko prim hesaplamasında, ek olarak sürücüye ait özelliklerin de devreye girmesi ile kasko primi zaten her araçta farklı çıkacaktır.

Kesin prim bilgisi için sigorta şirketine başvurulmalıdır.

Kasko Ne Kadar Öder?

Kasko, aracın poliçe teminatlarına giren bir konudan dolayı hasar görmesi halinde öncelikle olarak onarımını sağlamaya çalışan bir poliçe türüdür. Eğer ki araçtaki hasar için, onarımı mümkün olmayan yada onarımı aracın değerini geçen bir durum söz konusu ile kasko aracın hasar olduğu günkü rayiç (piyasa) değerini araç sahibine öder.

Aynı şekilde, eğer poliçede çalınma teminatı var ise, aracın çalınması durumunda da araç sahibine aracın çalınma tarihindeki piyasa değeri ödenir. Pert veya çalınma durumunda araç sahibine ödenecek piyasa değeri aracın kasko yapıldığındaki bedelinden yüksek olabilir. Yani kasko, poliçe yılı içerisindeki araç bedellerinde yaşanan yükselmelere karşı sigortalıyı güvence altına alır.

İster onarımının karşılanması olsun, isterse perte ayrılan yahut çalınan bir araç için piyasa değerinin kullanıcıya ödenmesi söz konusu olsun poliçe özel şartları esas alınır. Poliçenizin özel şartlarında, yaşanan hasar konusu ile ilgili bir muafiyet (hasardan kesinti) maddesi var ise onarım maliyetlerinden yada ödenecek olan piyasa değeri tutarından bu tutar düşülür.

Kasko Priminin Yüksek Çıkmasının Sebepleri

Kasko primi, aracın ve sürücünün risk faktörlerine göre belirlenir. Eğer araç sahibinin yaşı çok genç ise, araç sahibinin geçmişinde kaza var ise, kaza riski daha yüksek olan bir ilde ikamet ediyor ise, aracın kullanım tarzı riskli yahut aracın donanımı veya kendisi hıza ve riske açık ise, en önemlisi de araç yüksek ise kasko primi, tüm bu riskleri örtecek şekilde belirlendiği için araç sahibinin beklentisinden yüksek çıkabilir.

Kasko Ücreti Yıllık mı Ödenir?

Evet, kasko ücreti yıllık olarak hesaplanır ve hemen hemen tüm sigorta şirketlerinde taksit uygulaması bulunmaktadır.12 taksite kadar müşterilerine destek olan sigorta şirketleri olmakla beraber genel uygulama maksimum 9 taksite kadar seçenek sunma şeklindedir.

Kasko Fiyatını Düşürmenin Yolları

İlk kez kasko yaptırıyorsanız ya da bir önceki kasko poliçenizin yenilemesini yapmak için uzun bir müddet ara vermişseniz kaskoda hasarsızlık indiriminiz olmayacağı için kasko priminiz yüksek çıkabilir. Bu sebeple sisteme dahil olup aracınızı değiştirseniz dahi poliçenizi kesintisiz devam ettirmeniz size orta ve uzun vadede fiyatı düşürmeniz için önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Genişletilmiş kasko olarak adlandırılan poliçelerde teminatlarınızı daraltarak ta daha ekonomik bir poliçe sahibi olabilirsiniz. Hasar onarımı için tercih edeceğiniz servis ağını daraltmak , yedek araç hizmetini poliçeye ekletmemek yada gün olarak süresini düşürmek, karşı tarafa verilen hasarlar için limitinizi yeterli ama makul bir seviyede tutmak priminizi düşürmenizi sağlayacaktır.

Ya da dar kasko olarak adlandırılan teminatları daraltılmış oldukça ekonomik kasko poliçelerini de tercih edebilirsiniz. Sisteme dar kasko ile de dahil olsanız da yine hasarınız olmaz ise yenileme döneminizde hasarsızlık indirim hakkı elde edersiniz ve yenileme döneminizde daha geniş kapsamlı bir poliçeye indirim hakkınız ile geçiş yapmanız mümkün olacaktır. Bu size fiyat avantajı sağlar.

Kasko Seçenekleri

Kasko poliçeleri genellikle çeşitli seçenekler sunar. Genişletilmiş kasko olarak adlandırılan kapsamlı bir poliçe, çarpma, çarpışma, çalınma, doğal afetler, ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi riski kapsar. Ancak, daha az kapsamlı, dolayısıyla daha ucuz bir poliçe seçmek de mümkündür. Bu seçenekler genellikle aracın değerine, kullanım şekline ve sahibinin ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir.

Kasko İndirimleri

Sigorta şirketleri, belirli koşulları karşılayan müşterilere indirimler sunmaktadır. Örneğin, araç sahibi geçmişte kasko poliçesi sahibi ise ve kasko poliçesinden hasar talebi olmamış ise hasarsızlık indirim hakkı elde edecektir ve sigorta şirketi bu durumu dikkate alarak kasko bedelinde indirim yapar. Ayrıca, bazı şirketler meslek, küçük çocuk sahibi olma, belirli kurumlarda çalışıyor olma, aracı sadece bir yada iki sürücünün kullanacağı taahhüdü gibi özelliklere göre indirim sağlamaktadır.

Kasko Poliçesi Yenileme

Kasko poliçeleri yıllık bir poliçe olduğu için yenilemesi vadesi de poliçe başlangıç tarihinin tam 365 gün sonrası olarak belirlenir. Yenileme sürecinde, aracın mevcut durumu ve piyasa değeri, sürücünün son bir yıl içindeki sürüş geçmişi gibi faktörler dikkate alınır. Bu faktörler, yenilenen poliçenin bedelini ve primini etkileyebilir.

Çiğdem Özdoğan
2 Nisan 2019
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olduktan sonra, 2002 yılından bu yana Sigorta sektöründe farklı yöneticilik kademelerinde görev aldı. Bugüne kadar sigorta şirketlerinin Genel Müdürlük kadrolarında Satış, Acente Yönetim, Eğitim & Kalite, Digital Pazarlama ve Çağrı merkezi alanlarında uzmanlığını geliştiren Çiğdem, Wingie Enuygun Grup bünyesinde Sigorta Direktörü olarak görev alıyor. Çiğdem, Enuygun Sigorta’nın temsilciliğini yaptığı sigorta şirketleri ile ilişkilerini de yürüterek, Enuygun Sigorta'nın insurtech yöntemlerini daha yoğun kullandığı ve müşterilerine en iyi sigorta deneyimini yaşattığı sürekli gelişen ve büyüyen bir organizasyon yaratmayı hedefliyor.

Yorum Yap