Kasko Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Kasko bedeli aracınıza kasko yaptırmak istediğinizde aracın sigortalanacağı günkü değerini belirten bedeldir. Kasko bedeli araç marka, model ve model yılına göre Türkiye Sigorta Birliği’nce belirlenir. Kasko bedelleri dönemsel olarak yine Türkiye Sigorta Birliği tarafından güncellenir. Bu bedel aracın rayiç değerinden aşağıda veya yukarıda olabilir. Sigorta firmaları tam ziyan olan yani pert olan veya çalınan araçların hasar ödemeleri için daha çok piyasa rayiç değer araştırması yaparak sigortalıya ödeme yapıyor.

Kasko primi hesaplanırken bakılan faktörlerden birisi de aracın değeridir. Yani Türkiye Sigorta Birliği tarafından belirlenen kasko bedelidir. Ayrıca kasko bedeli aracınızın motorlu taşıtlar vergisini öderken de kullanılır.

Kasko bedeli şu faktörler göz önüne alınarak belirlenir:

  • Aracın markası
  • Aracın modeli
  • Aracın yaşı
  • Aracın kullanım amacı

Aracınızın markası ve modelinin sahip olduğu özelliklere göre kasko değeri artabilir. Aracın yaşı arttıkça aracın kasko değeri düşer ama kasko primi artış gösterebilir. 

Aracınızın kasko bedelini öğrenmek isterseniz Enuygun'un Kasko Değer Listesi sayfasına göz atabilirsiniz.

Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olduktan sonra, 2002 yılından bu yana Sigorta sektöründe farklı yöneticilik kademelerinde görev aldı. Bugüne kadar sigorta şirketlerinin Genel Müdürlük kadrolarında Satış, Acente Yönetim, Eğitim & Kalite, Digital Pazarlama ve Çağrı merkezi alanlarında uzmanlığını geliştiren Çiğdem, Wingie Enuygun Grup bünyesinde Sigorta Direktörü olarak görev alıyor. Çiğdem, Enuygun Sigorta’nın temsilciliğini yaptığı sigorta şirketleri ile ilişkilerini de yürüterek, Enuygun Sigorta'nın insurtech yöntemlerini daha yoğun kullandığı ve müşterilerine en iyi sigorta deneyimini yaşattığı sürekli gelişen ve büyüyen bir organizasyon yaratmayı hedefliyor.

Yorum Yap