• Anasayfa
  • Blog
  • Trafik sigortasında tam serbest dönem başlıyor

Trafik sigortasında tam serbest dönem başlıyor

tugbahacibayramoglu

Trafik sigortasındaki prim artışlarının yüksekliğinden söz etmiş ve bu konuyla ilgili bültenimiz geniş yankı bulmuştu. Trafik sigortalarında yeni düzenlemeyle artık hasarsızlık indiriminden prim artış oranı ve illere göre prim oranlarına kadar her şeyi artık Hazine değil, sigorta şirketleri kendileri belirleyecek.

İçindekiler

Tam serbest döneme geçilecek

1 Ocak 2014 tarihinden itibaren şirketler hangi sürücüye hangi oranda indirim yapacaklarını, hasar yapanlara yapacakları pirim artışlarını, hepsini kendileri belirleyecek. Hazine bu işe karışmayacak. Böylece şirketler açısından tam serbest döneme geçilmiş olacak. Hazine sadece haksız rekabet yol açıldığına inanırsa ve sigorta şirketinin mali durumundan şüphelenirse devreye girecek.

Primler aylık olarak belirlenecek

Trafik sigortasında yapılan bir başka yeni uygulamaya göre primler aylık olarak belirlenecek ve bir ay içerisinde fiyatlarda değişiklik yapılamayacak. Sigorta şirketinin müşterisine verdiği prim teklifi, teklifin verildiği ay sonuna kadar geçerli olacak. Mevcut sistemde şirketler yılda iki kez prim tarifelerini değiştiriyorlardı. Bu uygulama devreye girdi. Şirketler primlerini yüzde 10 ile yüzde 250 arasında kalmak koşuluyla serbestçe belirleyebilecek.Enuygun.com sigorta sayfamızdan prim teklifi alabilir dilerseniz sigortanızı da yaptırabilirsiniz. Enuygun.com sigorta danışmanları, 8 firma arasından en uygun gördügü teklifleri size sunacaktır.

Sigortasını yenilemeyene her ay için yüzde 5 ceza

Ancak Ekim ayında uygulamaya başlanacak bir başka değişiklikte cezalar konusunda. Sigorta şirketleri Ekim ayından itibaren uygulayacakları primleri internet sitelerinde açıklamak zorunda kalacak. Sürücüler trafik sigortasının süresi dolduğunda sigortayı yenilemek zorunda. Sigortanın bittiği tarihten itibaren yenilemenin gecikmesi halinde her ay primin yüzde 5’i oranında ceza ödenecek. Ancak ceza toplamı primin yüzde 50’sini geçemeyecek.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
53 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Kaskolu araç pert olursa ne olur?
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991602
Otomatik BES için maaşınızdan ne kadar kesinti yapılacak?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991560
Kasko hasarsızlık indiriminin bozulmadığı haller nelerdir
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991220
Özel diş tedavisi de SGK kapsamına giriyor
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991112
Popüler Sigorta Yazıları
Uzman Yazarlar