Aslında uzun zamdır gündemdeydi ve ilk olarak Mapfre ile Medical Park Hastaneler Grubu uygulamayı başlattı. Bu uygulamayla SGK’lı kişiler daha düşük sağlık sigortası primi ödeyerek özel hastanelerin tüm hizmetlerinden faydalanabilecekler.

Almanya, Hollanda ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinde yaygın olarak uygulanan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Türkiye’de de uygulamaya başladı. İlk olarak Medical Park Sağlık Grubu ile Mapfre Genel Sigorta’nın başlattığı uygulamada SGK fark ücreti ödemeden muayene, ameliyat ya da tahlil gibi tüm hizmetlerden faydalanabilecekler.

İçindekiler

Primler daha düşük olacak

Mapfre Genel Grubu CEO’su Serdar Gül, SGK’lı kişilerin Özel Sağlık Sigortasının yaklaşık 3’te 1 fiyatına ‘Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’ poliçelerini alabileceklerini söyledi. Gül, “Fiyatlar İstanbul dışındaki illerde daha da düşük olacak. Kişiler ayakta ve yatarak tedavi teminatı alabildikleri gibi “yatarak” teminatını da seçebilecekler” dedi.

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın Genel Sağlık Sigortası’ndan farkı ne? Bu sigorta kapsamında primler daha düşük oluyor. Mesela, 4 kişilik bir ailenin normal sağlık sigortası poliçesi satın alması halinde ödeyeceği toplam rakam ortalama 10.000 TL iken, Tamamlayıcı Sigorta için aynı aile İstanbul’da 3.200 TL, İstanbul dışında ise 2.200 TL ödeyecek. Tabii sisteme yeni girecek Özel Sağlık Sigortası şirketleri ile özel hastane grupları, bu fiyatları daha da aşağıya çekebilecekler. Konuyla ilgili detayları Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapıda başlıklı yazımızdan da öğrenebilirsiniz.

İlaç ve katılım payı ödeniyor

Fark Yok Sigortası sadece özel hastanelere ödediğimiz ilave ücretleri ödememizi engelliyor. SGK’nın özel hastaneye gittiğimizde bizden istediği 12 lira muayene ücretini kapsamıyor. Ayrıca eczaneye gittiğimizde SGK için alınan 3 lira reçete parası ile ilaç katılım payını da karşılamıyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
53 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Kaskolu araç pert olursa ne olur?
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991602
Otomatik BES için maaşınızdan ne kadar kesinti yapılacak?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991560
Kasko hasarsızlık indiriminin bozulmadığı haller nelerdir
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991220
Özel diş tedavisi de SGK kapsamına giriyor
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991112
Popüler Sigorta Yazıları
Uzman Yazarlar