Stajyer olarak yapılan sigortaların emekliliğinizi etkilemediğini biliyor muydunuz? Pek çoğumuz üniversite hatta lise yıllarında yaptığımız stajlarda sigortalanırız. Ancak bu sigortalarda çalışanlar iş kazası ya da meslek hastalığına karşı sigortalatılırken, bu primler sizin emeklilik hesaplarınızı etkilemez.

Stajyerlik meslek hayatı adına önemli bir süreçtir. Burası iş hayatına ait ilk ve en önemli tecrübelerin edinildiği yerdir. Hatta pek çok kişi benim gibi staj yaptığı yerde kalıp iş hayatına başlangıç bile yapmaktadır. Ancak staj dönemi yapılan sigorta girişlerinin, emekliliğinizi etkileyip etkilemediğini merak ediyorsanız yanıtımız ‘Hayır’ olacaktır.

İçindekiler

Sadece iş kazasına karşı sigorta yapılır

Staj sigortaları için mevcut uygulama şöyle. Stajyerler için prim yatırılırken iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi ödenir, asgari ücret üzerinden yüzde 2’lik tutar yatırılır. Meslek liselerinde okuyan öğrencilerin primleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ödenirken, yüksek öğretim üniversite stajlarını ise üniversiteler öder. Bu yüzden de işverenler için tercih edilen bir şeydir aslında stajyer çalıştırmak. Normal olarak sigorta girişi yapılmadığı için bu primler kişinin emekliliğine etki etmez.

Ne zaman emekli olurum?

O yüzden lise yılından benim sigorta girişim var diye düşünmeyin. Emeklilik hesabı yapmak istiyorsanız da SGK’nın sitesinde bu linki tıklayarak gerek prim dökümünüzü görür gerekse de tahmini emekli alığını hesaplayabilirsiniz: https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ Bu adrese girişte TC kimlik numaranız ile SGK numaranızı girmeniz gerekli.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
53 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Kaskolu araç pert olursa ne olur?
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991602
Otomatik BES için maaşınızdan ne kadar kesinti yapılacak?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991560
Kasko hasarsızlık indiriminin bozulmadığı haller nelerdir
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991220
Özel diş tedavisi de SGK kapsamına giriyor
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991112
Popüler Sigorta Yazıları
Uzman Yazarlar