Sigorta mağdurları hakkını tahkimde arıyor

betulsungurlu

Kasko, trafik ve sağlık gibi özel sigorta sahibi kişi ya da kurumlar, sigorta şirketleri ile yaşadıkları uyuşmazlıkları Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurarak çözüyor.  İstatistiklere göre tahkime giden her 10 sigorta mağdurunun 7’si tamamen ya da kısmen haklı bulunuyor.

Yetkililer hemen hemen her ilden yılda yaklaşık 2 bin 500 sigorta mağdurunun tahkime başvurduğunu belirtiyor. Başvuruların yüzde 70’i kasko ve zorunlu trafik sigortası ile ilgili yaşanan uyuşmazlıklardan oluşurken, sağlık sigortası konusunda başvuruların oranı yüzde 3’te kalıyor. Komisyonun yasal olarak uyuşmazlıkları 4 ay içerisinde çözüme kavuşturması gerekse de pratikte ortalama 2 ay içerisinde sorunlar çözülüyor.

 

İçindekiler

Sigorta Tahkim Komisyonu nedir?

Sigortalı ve sigorta şirketleri arasındaki uyuşmazlıklara hakem olmak amacıyla Türkiye Sigorta Birliği nezdinde kurulan bir komisyondur. Komisyonda bir müsteşarlık temsilcisi, bir tüketici derneği temsilcisi, iki birlik temsilcisi ve bir akademisyen hukukçu yer alır.

Nasıl başvurulur?

Sigorta Tahkim Komisyonuna üye 50 sigorta şirketi bulunuyor. Komisyona başvuruda bulunabilmek için sigorta yaptırdığınız şirketin bu üye kuruluşlar arasında olması gerekiyor. Ayrıca ilk itirazı sigorta şirketinin kendisine yapma şartı da var. Sigorta şirketinden olumsuz yanıt ya da 15 gün içerisinde hiç yanıt alınmamışsa doğrudan tahkime müracaat edilebilirsiniz.

Tahkim komisyonunun merkezi İstanbul’da bulunuyor. Başvurular şahsen, posta, telefon ya da internet ile yapılabiliyor. Komisyona gelen başvurular önce bir ön değerlendirilmeye tabi tutuluyor, ardından da gerekirse bağımsız sigorta hakemlerine iletiliyor. Hakemler, incelemeleri sonrası kararlarını komisyona iletiyor. Türkiye genelinde 9 ilde 150 hakem çalışıyor.

Başvuru formu ve başvuru süreci ile ilgili daha detaylı bilgiye www.sigortatahkim.org  adresinden ulaşabilirsiniz. Başvuru sırasında verilen bir şifre ile dosyanızın hangi aşamada olduğunu internet üzerinden takip etme imkânınız da var.

Tahkime başvuru ücretli

Başvuru ücretleri, uyuşmazlık tutarına göre değişiklik gösteriyor. 5 bin TL’ye kadar uyuşmazlıklar için 35 TL; 5 bin-15 bin TL arası uyuşmazlıklar için 100 TL; 15 bin TL üzeri uyuşmazlıklar için ise 250 TL’nin belirtilen hesaba yatırılması gerekiyor.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
25 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Popüler Yazılar
Kaskolu araç pert olursa ne olur?
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991602
Otomatik BES için maaşınızdan ne kadar kesinti yapılacak?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991560
Kasko hasarsızlık indiriminin bozulmadığı haller nelerdir
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991220
Özel diş tedavisi de SGK kapsamına giriyor
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991112
Popüler Sigorta Yazıları
Uzman Yazarlar