• Anasayfa
  • Blog
  • SGK'dan 25 yaşaltı öğrencilere müjdeli haber

SGK'dan 25 yaşaltı öğrencilere müjdeli haber

tugbahacibayramoglu

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 25 yaşın altında yüksek lisans, ön lisans, doktora öğrencilerinin kendilerine öğrenci belgeleriyle başvurmaları halinde Genel Sağlık Hizmeti kapsamına alınacağını müjdeledi.

SGK, 25 yaş altındaki yüksek lisans ya da doktora öğrencilerinin kendilerine başvurmadığı için Genel Sağlık Sigortası kapsamından çıkartılıp, prim borcu ödeme yükümlülüğü getirildiğini ancak bu gençlerin başvuruda bulunması halinde yükümlülüklerinin kalkacağını açıkladı.

İçindekiler

1 milyon 154 bin gence borç gönderilmişti

Geçtiğimiz haftalarda 1 milyon 154 bin gence prim borcu çıktı başlığıyla yazdığımız yazıda SGK’nın uygulamasından söz etmiştik. Yine bu borçlular arasında yüksek lisans ya da doktora öğrencilerinin de yer aldığı ortaya çıkmıştı. Oysa ki 5510 sayılı Kanunun 3’üncü maddesinin birinci fıkrasında bildirilen “bakmakla yükümlü olunan kişi”lerin hatırlatıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi.

SGK: Öğrenci belgeleriyle başvursunlar

"2 yıllık meslek yüksekokulu öğrencisi, 4 yıllık fakülte öğrencisi, 6 yıllık fakülte öğrencisi, lisans öğrenimi üzerine yüksek lisans yapan öğrenci ve yüksek lisans öğrenimi üzerine doktora öğrenimi yapan öğrenci, 25 yaşını doldurduğu tarihe kadar bakmakla yükümlü olunan kapsamında sağlık yardımlarından faydalandırılmaktadır. 25 yaşın altındaki öğrencilerin yüksek lisans yaptığı halde sağlık yardımı alamaması, bunların öğrenci belgeleri ile kuruma başvurmamalarından kaynaklanmaktadır. Öğrenci belgelerini ibraz etmedikleri için aktivasyonları yapılamayan ve Kurumca re'sen Kanunun 60'ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında tescil edilip kendilerine borç tahakkuk eden 25 yaşın altındaki öğrencilerin öğrenci belgesi ile kuruma başvurmaları halinde öğrenci oldukları tarihten itibaren aktivasyonları açılmakta ve kendilerine tahakkuk eden genel sağlık sigortası prim borçları da silinmektedir.''

Buna göre Yüksek lisans ya da doktora öğrencisi olup sağlık yardımı alamayan ve prim ödemekle yükümlü olanların, öğrenci belgeleriyle başvurmaları halinde Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacağı açıklandı.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
53 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Kaskolu araç pert olursa ne olur?
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991602
Otomatik BES için maaşınızdan ne kadar kesinti yapılacak?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991560
Kasko hasarsızlık indiriminin bozulmadığı haller nelerdir
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991220
Özel diş tedavisi de SGK kapsamına giriyor
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991112
Popüler Sigorta Yazıları
Uzman Yazarlar