2015 yılı konut hem konut fiyatlarındaki hem de satışlarındaki artışla dikkat çekiyor. Konut fiyatları özellikle İstanbul, Adana, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerde ciddi oranlarda arttı. Bu şehirlerde TÜİK verilerine göre yıllık fiyat artışı %20’leri geçti. Fiyatlar artarken konut satışları ne durumda? Konut satışları da aslında fiyatlara inat, ciddi bir artış gösteriyor. TÜİK rakamlarına göre 2014’te 1 milyon 165 bin konut satıldı. 2015 yılının ilk çeyreğinde yani ilk 3 ayında ise 300 bin konut satışı gerçekleşti. Hatta Mart ayında geçen yıl Mart ayına göre konut satışlarında %84’lük bir artış var. Peki fiyatlar yükselirken konut satışları niye artıyor?

İçindekiler

Dolar ve enflasyondaki artış konut maliyetlerini de arttırdı

Bunun birkaç sebebi var. Öncelikle dolardaki ve enflasyondaki artış nedeniyle yeni konut maliyetlerinde ciddi artışlar var. Bunlar ister istemez yeni ev fiyatlarını da yükseltiyor. Haliyle o evin yanındaki ikinci el evler de fiyat arttırıyor. Bu durumda ‘Bekledikçe ev fiyatları artıyor’ diyerek insanlar ev almaya devam ediyor. Bir diğer etken de konut kredisi faizlerindeki cazip oranlar. Faizler geçen yılın ikinci yarısından itibaren düşük seviyelerde. 120 ay vadede genelde %0,90’ın altında oranlarla kredi çekiliyor. Hatta firmalar daha cazip oranlı kredi seçeneği de sunuyor. Bu durumda Konutun değer artışı kredinin faizini solladı yazısında da sözünü ettiğim gibi, faizler konut fiyat artışının çok gerisinde kalıyor. Bekledikçe fiyat artıyor diyenler ya da konut kredisi faiz oranları yükselebilir diye endişe edenler de ev almaya devam ediyor. Tabi yabancı talebi özellikle büyük şehirlerdeki nüfus artışı ve göç de bu artışı sağlayan diğer etkenler.

Yatırım için de konut alan çok

Bundan sonra ne olabilir? Konut sadece barınacak bir yatırım aracı olmaktan çıktı. Yani insanlar sadece barınmak için konut almıyor yatırım yapmak için de konut alıyor. Parasına para katacağını düşünüyor. Bugüne kadar da öyle oldu. Enflasyon ve dolardaki artış nedeniyle de konut fiyatlarında yakın gelecekte büyük bir düşüş beklenmiyor. Konut kredisi faizleri ise değişken daha da yükselebilir ancak yakın gelecekte bu rakamların altına inmesi zor. Bu yüzden eğer ev satın almak istiyorsanız araştırın, özellikle prim yapacak bölgelerde uygun fiyatlı ev bulursanız fırsatını kaçırmayın


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
53 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Kaskolu araç pert olursa ne olur?
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991602
Otomatik BES için maaşınızdan ne kadar kesinti yapılacak?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991560
Kasko hasarsızlık indiriminin bozulmadığı haller nelerdir
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991220
Özel diş tedavisi de SGK kapsamına giriyor
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991112
Popüler Sigorta Yazıları
Uzman Yazarlar