1 Nisan’da yürürlüğe girecek olan yeni kasko yönetmeliğinin şartları netleşmeye başladı. Buna göre artık sınırlı teminat almak isteyenler dar kasko, çarpma, hırsızlık, yangın gibi klasik teminatları almak isteyenler kasko, klasik teminatlara ek olarak isteğe bağlı bazı teminatlar ekleyenler genişletilmiş kasko ve aracını her türlü riske karşı sigortalamak isteyenler ise tam kasko sigortası seçebilecek.

İsteyenler sel, deprem, doğal afet, aracın anahtarla çalınması ya da hayvanların zarar vermesi gibi durumlar için ek teminat ödeyerek bunları poliçeye yazdırabilecek.

İçindekiler

Alkollü sürücünün durumu

1 Nisan’da yürürlüğe girecek uygulama alkollü araç kullanımının da sınırlarını belirledi. Belirlenen seviyenin üzerinde alkol alınmışsa meydana gelecek zararlar sigorta kapsamı dışında tutulacak. Yönetmeliğe “Belirlenen seviyenin üzerinde alkollü içki almış kişilerce veya alkollü içki alamayacağı belirtilen kişilerce aracın alkol alınarak kullanılması sırasında meydana gelen zarar sigorta kapsamı dışındadır” maddesi eklendi.

 

Şirketler hasarı 45 günde ödemek zorunda kalacak

Yeni kasko yönetmeliğinde şirketlere hasarı 45 günde ödenmesi zorunluluğu da getirildi. Hasar incelemesinin uzun sürmesi ya da mahkemelik olma durumunda da üç ay içerisinde sigorta firması tüketici ile anlaşarak hasarın yüzde 50’sini avans olarak ödeyebilecek.

Prim tutarları belli değil

Yeni kasko yönetmeliğinde prim tutarları henüz tam olarak belli olmadı. Zaten şirketler farklı fiyatlar verebiliyor. Bu yüzden karşılaştırma yaparak fiyat teklifi almanızı tavsiye ediyoruz.

Aracın pert olması durumunda

Kasko sigortasının yeni genel şartları 1 Nisan'da yürürlüğe girecek. Aracın pert olması durumunda ödenecek rayiç bedel konusu netleşiyor. Poliçeye araç bedeli değil, hasar tazminatının ne şekilde yapılacağı yazılacak. Onarım yapılacak servisler de yetkili ya da normal poliçede belli olacak.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
53 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Kaskolu araç pert olursa ne olur?
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991602
Otomatik BES için maaşınızdan ne kadar kesinti yapılacak?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991560
Kasko hasarsızlık indiriminin bozulmadığı haller nelerdir
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991220
Özel diş tedavisi de SGK kapsamına giriyor
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991112
Popüler Sigorta Yazıları
Uzman Yazarlar