Cumartesi günü Marmara ve Kuzey Ege dolaylarında yaşayanlar depremin gücünü bir kez daha hatırladı. Depremden hepimiz korkuyoruz, hepimiz endişe ediyoruz ama deprem için ne gibi önlemler alıyoruz? Bu soruya kaçımız “Şunu yaptım bunu yaptım” diye yanıt verebilir. Oysa ki eğer depremden hasar görmemiş sağlam bir eviniz varsa, DASK yaptırarak deprem sonrası oluşabilecek sorunlara karşı kendimizi güvence altına alabilirsiniz.

İçindekiler

Yıllık primler ortalama 109 TL

DASK prim ödemesiyle depremden sonra hasar görmüş evinizi onarabilir, yıkıp yeniden yapmak için elinize para geçmiş olur. Üstelik taksitle ortalama yıllık 150 TL gibi bir prim yatırarak. Enuygun.com üzerinden online olarak kendi evim için DASK primini araştırdım. Benim evim için 142 TL’lik bir tutar çıktı. Bu primi 3 taksite kadar ödeyebiliyorum. Aylık 11 TL gibi bir rakam ortaya çıkıyor ve depremde evimin olası bir hasar görmesi halinde, 91.700 TL’lik bir teminat alma hakkı kazanıyorum.

 

Günlük prim tutarı 1 TL’yi bulmuyor

Düşünün deprem sonrası eviniz hasar gördü ve siz bu evde oturmakta tereddüt ediyorsunuz siz ve komşularınız DASK yaptırmış olsanız ve örneğin 10 daireli bir apartmanınız varsa, 1 trilyona yakın binanıza teminat alırsınız. Ve komşular birleşip her hangi bir müteahhide 1 trilyona yakın parayla rahatlıkla yeni bir ev yaptırabilirsiniz. Günlük bir TL’yi bile bulmayan 0,38 kuruşluk bir birikimle deprem sonrası güvenlik bir evde oturmanın fırsatını yakalayabilirsiniz. Çünkü deprem kuşağında yaşayan bir ülkeyiz ve her an büyük bir tehlikeyle karşılaşabiliriz. “Ben kurtulayım da ev yıkılırsa yıkılsın” demek çare değil. Deprem çadırlarında yaşayan insanlara sorun; çadırlarda günler, aylar geçirmek hiç de kolay değil.

%20 indirim kazanın

Öyleyse sadece kendinize değil, komşularınıza da DASK’i hatırlatın. Hatta apartman yönetimine topluca DASK yaptırırsanız %20’lik indirim bile kazanabilirsiniz. Ve yine her yıl primini yenileyenlere ve yeni binalara da indirim uygulanıyor. Türkiye genelinde yıllık prim tutarı ortalaması 107 TL. Bu tutar evinizin bulunduğu yerin riskine göre 200 TL’ye kadar çıkabiliyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
53 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Kaskolu araç pert olursa ne olur?
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991602
Otomatik BES için maaşınızdan ne kadar kesinti yapılacak?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991560
Kasko hasarsızlık indiriminin bozulmadığı haller nelerdir
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991220
Özel diş tedavisi de SGK kapsamına giriyor
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991112
Popüler Sigorta Yazıları
Uzman Yazarlar