• Anasayfa
  • Blog
  • Büyükşehir olan illerde konut satışı patladı

Büyükşehir olan illerde konut satışı patladı

tugbahacibayramoglu

Büyükşehir statüsü kazanan 14 ilde konut satışlarında patlama yaşandı. Bu illerde hem konut satışlarında hem de kiralık fiyatlarında artış yaşandığı gözlendi.

Büyükşehir statüsü kazanan Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van ve Ordu’da ev satışlarında artış oluştu. Bugün gazetesinde yer alan bir yazıya göre bu iller içerisinde en büyük talep Muğla’ya. 2009 yılının ilk altı ayında 1408 konutun satıldığı Muğla’da, bu yılın ilk altı ayında ise 7 bin 317 konut satışı yapıldı.

İçindekiler

En çok artış Muğla’da

Özellikle Muğla’nın turistik ilçeleri Bodrum, Fethiye, Marmaris ve Milas’ta ev satışlarında ciddi bir artış var. Ayrıca Muğla emlak odası temsilcileri kira fiyatlarında da ciddi bir artış oluştuğunu açıkladı.

Turistik ilçelere ilgi büyük

Konut satışlarının arttığı yeni büyükşehirlerde yatırımcının ilçe seçimleri de genelde turistik bölgelere. Akdeniz ve Ege’de yabancı alımlarının da etkili olduğunu söyleyebiliriz. Muğla’da Bodrum, Fethiye Milas ve Marmaris, Balıkesir’de Edremit, Bandırma, Ayvalık ve Burhaniye, Aydın’da Didim, Kuşadası, Nazilli ve Söke, Mardin’de merkez ve Kızıltepe, Hatay’da ise İskenderun, Dörtyol ve Kırıkhan öne çıkan ilçeler arasında yer aldı. Kahramanmaraş’ta Elbistan, Van’da Erciş, Manisa’da Salihli ve Turgutlu, Ordu’da Ünye ve Fatsa, Trabzon’da Akçaabat ve Yomra, Şanlıurfa- ’da ise Siverek ve Viranşehir yatırımcının konut alırken en çok tercih ettiği ilçeler olarak sıralandı.

Tekirdağ’da Kanal İstanbul’un da konut satışlarına olumlu etki yaptığı gözlendi. Tekirdağ’ın birçok ilçesinde gerek arsa gerekse konutlara yatırımcılardan yoğun ilgi oluştu.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
53 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Kaskolu araç pert olursa ne olur?
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991602
Otomatik BES için maaşınızdan ne kadar kesinti yapılacak?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991560
Kasko hasarsızlık indiriminin bozulmadığı haller nelerdir
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991220
Özel diş tedavisi de SGK kapsamına giriyor
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991112
Popüler Sigorta Yazıları
Uzman Yazarlar