Tamamlayıcı sağlık sigortası yurt dışı giderlerini karşılar mı?

Çiğdem Özdoğan
18 Temmuz 2023

Tamamlayıcı sağlık sigortası yurt dışı giderlerini karşılamaz. Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK ile anlaşmalı sağlık kurumlarında SGK nın fark ücreti aldığı sağlık hizmetleri masraflarına yönelik bir sigorta türü olduğu için yurtdışında geçerli değildir. Sağlık sigortası genel şartlarına ve pek çok özel sigortada olduğu gibi sigorta TC sınırları içerisinde geçerlidir.

Ancak, bazı sağlık sigortası planları belirli koşullar altında yurt dışında sağlık masraflarını kısmen veya tamamen karşılayabilir. Örneğin, yurt dışı seyahat sağlık sigortası, uluslararası öğrenci sağlık sigortası veya yurt dışında çalışanların işverenleri tarafından sağlanan özel poliçeler, sınırlı bir şekilde yurt dışı sağlık hizmetlerini kapsar. Bu tür poliçeler genellikle acil tıbbi müdahaleler, beklenmedik hastalıklar veya kaza durumlarında geçerlidir. 

Yurt dışı seyahat sağlık sigortası yurt dışına çıkış itibari ile karşılaşılabileceğiniz ani ve beklenmedik bir rahatsızlık yaşamanız durumunda standart poliçe içeriği ile 30 bin euroya kadar sağlık giderlerini karşılamaktadır. Eğer gidilen ülkeye ve süreye göre bu limitin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız yüksek limit sağlayan seçenekler de mevcuttur. 

Yurt dışındayken sağlık güvencemi nasıl sağlarım? 

Tamamlayıcı sağlık sigortası yurt dışında geçerli olmaz ve bu poliçeye ek teminat eklenemez. Ancak, özel sağlık sigortanız varsa, yurt dışındaki tedavi masraflarınızı karşılayabilmesi adına güvence sağlamak amacıyla poliçeye yurt dışı ek teminatı ekleyebilirsiniz. Bu ek teminat için 3 veya 6 ay gibi süreler tercih edebilirsiniz. 6 aydan fazla süre ile bu seçimi yapamazsınız çünkü bu süreden fazla yurt dışında kalacak iseniz artık yurt dışına gideceğiniz ülkenin koşullarını içeren buradaki yerleşik bir sigorta şirketinden bir güvence/ poliçe almanız gerekmektedir. 

Seyahat sağlık sigortası gibi belirli bir limite kadar güvence sağlayan özel sağlık sigortanıza ekleteceğiniz bu yurt dışı ek teminatınız limiti kadar size yurt dışında tedavi imkanı sağlar. Özel sağlık sigortanıza yurt dışı ek teminatı ekletmiş olmanız yurt dışı seyahat sağlık sigortası yaptırmanıza engel olmayıp bu poliçenin yerine de ikame edilemez.

Yurt dışı seyahat sağlık sigortası, yalnızca yurt dışında ani ve beklenmedik sağlık sorunlarıyla ilgili mali destek sağlamakla kalmaz, aynı zamanda gidilen ülkelerde hastalık durumunda ülkeye nakil, cenaze nakli gibi hizmetleri de kapsar. Bu nedenle, özel sağlık sigortasına eklenen yurt dışı ek teminatıyla değiştirilemez ve vize gerektiren ülkelerde vize evrakları arasında istenir.

Yurt dışı seyahat sağlık sigortası, seyahat edilen ülkede beklenmedik sağlık sorunları durumunda mali güvence sağlar. Aynı zamanda, acil durumlarda ülkeye nakil veya cenaze nakli gibi hizmetler de sunulur. Bu sebeple, vize gerektiren ülkelerde seyahat sağlık sigortasının varlığı genellikle vize başvurusu için istenen belgeler arasındadır.

Çiğdem Özdoğan
18 Temmuz 2023
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olduktan sonra, 2002 yılından bu yana Sigorta sektöründe farklı yöneticilik kademelerinde görev aldı. Bugüne kadar sigorta şirketlerinin Genel Müdürlük kadrolarında Satış, Acente Yönetim, Eğitim & Kalite, Digital Pazarlama ve Çağrı merkezi alanlarında uzmanlığını geliştiren Çiğdem, Wingie Enuygun Grup bünyesinde Sigorta Direktörü olarak görev alıyor. Çiğdem, Enuygun Sigorta’nın temsilciliğini yaptığı sigorta şirketleri ile ilişkilerini de yürüterek, Enuygun Sigorta'nın insurtech yöntemlerini daha yoğun kullandığı ve müşterilerine en iyi sigorta deneyimini yaşattığı sürekli gelişen ve büyüyen bir organizasyon yaratmayı hedefliyor.

Yorum Yap