Tamamlayıcı sağlık sigortası ameliyatları kapsıyor mu?

Hamide Nazli
30 Eylül 2021

Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir?

SGK ve sigorta şirketi ile anlaşmalı olan özel sağlık kuruluşlarında Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun karşılamadığı veya SGK tarafından limitli olan, limiti aşan kısımdaki sağlık giderlerini güvence altına alan sigorta türü tamamlayıcı sağlık sigortası olarak adlandırılıyor. Tamamlayıcı sağlık sigortasını yalnızca kendiniz için ya da hem kendiniz hem yakınlarınız için satın almanız mümkün.

Sağlık giderleriniz için harcayacağınız maliyetin azalmasını sağlayan bu sigorta çeşidi aynı zamanda SGK kapsamındaki hizmetlerden konforlu bir ortamda yararlanmanızı da sağlar.

Neden tamamlayıcı sağlık sigortası?

A+ ve A tipi olarak adlandırılan hastaneleri kullanım alışkanlığı olan kişilerin tercih ettiği özel sağlık sigortalarının, günümüzde medikal enflasyon etkisi ile yüksek artış göstermesi, tamamlayıcı sağlık sigortasına olan ilgiyi oldukça artırmış durumda. SGK ile anlaşmalı özel hastaneleri kullanım alışkanlığı olan kişilere özellikle tavsiye edilen Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile SGK ile anlaşmalı sağlık kurumlarında fark ücreti ödemeden muayene, tahlil ve tetkiklerinizi yaptırabilir, ameliyat ve yatarak tedavi gerektiren sağlık durumları ile oldukça maliyetli olabilen kemoterapi, radyoterapi gibi sağlık sorunlarında da yine fark ücreti ödemeden tedavinizi olabilirsiniz. Pek çok şirket ise ambulans hizmeti, check-up veya diş bakım gibi paketleri de bu sigortanın yanında ek ücretsiz hizmet olarak sunuyor.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel sağlık kurumundaki bir tedavinizi peşin ödemek veya beklenmedik maliyetlerle karşılaşmak yerine; tutarını bildiğiniz, sürprizle karşılaşmayacağınız taksitlerle sigorta şirketine parasal risklerinizi devretmeniz, konforlu bir hastane ve doktorunuzu seçme özgürlüğünüzün olduğu bir tedavi şansına sahip olmanız amaçlanıyor.

Ameliyatlar tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının ameliyatları kapsayıp kapsamadığı çok merak ediliyor. Evet, bu ameliyat sigortalı olma tarihinden öncesinden gelen bir hastalığın gerekliliği sonucu değil ise ve söz konusu ameliyat için bekleme süreleriniz geçmiş ise ameliyatlar da bu sigortanın kapsamı içerisinde. Kemoterapi ve radyoterapi gibi tedaviler de anlaşmalı kurumlardan ücretsiz yararlanabileceğiniz diğer sağlık hizmetlerinden.

Hamide Nazli
30 Eylül 2021
Hamide Nazli
Hamide Nazli

İstanbul Üniversitesi Banka ve Sigortacılık mezunu. Lise yıllarından beri aktif olarak çalıştığı sigorta sektöründe deneyim kazandıktan sonra Enuygun’a Sigorta Uzmanı olarak katıldı. 2017 yılından beri sigorta kullanıcılarına iyi bir deneyim sunmak için çalışıyor.

Yorum Yap