Neden trafik sigortası yaptırmalıyım?

Hamide Nazli
2 Nisan 2019

Trafik sigortası zorunlu bir sigortadır. Her araç sahibinin yaptırması yasal düzenleme ile zorunlu kılınmış. Sigortayı gününde yaptırmayan araç sahiplerinin poliçelerine belirli gün ve oranlara göre sürprim uygulanır.

Trafik sigortası yaptırmadığınızda emniyet kontrolünde aracınız bağlanabilir, idari para cezası verilir ve en önemlisi herhangi bir kaza durumunda kusurlu iseniz karşı tarafa verdiğiniz tüm hasarı sizin karşılamanız gerekir.

Trafik sigortası olmayan araç bağlanır mı?

Trafik sigortası yaptırmadığınız emniyet kontrolünde tespit edilirse aracınız bağlanır ve otoparka çekilir. Çekici masrafı ve otopark ücreti de yine araç sahibine ait.

Önemli: Yetkililerce aracınıza ceza kesildikten sonra çekici işlemleri başlamadan önce hemen sigorta poliçesi yaptırırsanız aracınızı kurtarabilirsiniz.

Trafik sigortası olmayan araç bağlanır mı?

Trafik sigortası yaptırmayan araç ne ceza alır?

Karayolları Trafik Kanunu kapsamında trafiğe çıkan tüm motorlu araçların zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekir. İkinci el yeni araç satın alınmasından itibaren 15 gün içerisinde sigorta yaptırması zorunlu, sıfır araçlar ise satın alındığı gün trafik sigortası yaptırmalı ve her durumda trafik sigortasının yenilemesi yenileme günü geçmeden yaptırılmalı, bir gün dahi günü geçmemeli.

Belirtilen sürelerin geçmesinin emniyet tarafından tespit edilmesi halinde 2023 yılı için 436 TL gibi bir cezai ödeme yapmanız beklenir.

Bu cezayı 15 gün içerisinde ödemeniz halinde %25 indirim uygulanır.

Bunlar haricinde trafik sigortası bulunmayan bir araç, araç muayenesi için kabul edilmez veya aracınızın satışını da yapamazsınız.

Ayrıca yukarıdaki belirtilen sürelere uyulmaması durumunda poliçenizi yenilemek istediğinizde bir gecikme zammına tabi olacaksınız poliçenin yapılması gereken günden başlayarak yapılmadığı her 30 gün için %5 oranında trafik sigortası primine zam uygulanır. Örneğin iki ay boyunca trafik sigortanızı yaptırmazsanız priminizi %10 zamlı ödemeniz gerekir. Ancak bu zam oranı %50’yi geçmez.

Hamide Nazli
2 Nisan 2019
Hamide Nazli
Hamide Nazli

İstanbul Üniversitesi Banka ve Sigortacılık mezunu. Lise yıllarından beri aktif olarak çalıştığı sigorta sektöründe deneyim kazandıktan sonra Enuygun’a Sigorta Uzmanı olarak katıldı. 2017 yılından beri sigorta kullanıcılarına iyi bir deneyim sunmak için çalışıyor.

Yorum Yap