İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı Ne Demektir?

Çiğdem Özdoğan
1 Haziran 2023
Artan araç bedelleri ile birlikte ihtiyari mali mesuliyet teminatı da artık daha çok duymaya başladığımız bir sigorta terimi olarak karşımıza çıkıyor. Kelime anlamı ile ihtiyari isteğe bağlı anlamını taşımaktadır,yani bu sigorta teminatı zorunlu bir poliçe veya zorunlu bir teminat değildir.
 
İhtiyari mali mesuliyet teminatı, işletmelerin yasal zorunluluklarını içeren sigorta poliçelerinden daha kapsamlı bir içerik ile satın alabildikleri , işletmelerin faaliyetleri sırasında üçüncü şahıslara verebilecekleri maddi zararları karşılayan bir sigorta türüdür. 
 
Bu sigorta, işletmenin sahibi ya da çalışanları tarafından, müşteriler, tedarikçiler, ziyaretçiler ve diğer üçüncü şahısların işletme faaliyetleri sırasında uğrayabilecekleri maddi zararlar nedeniyle oluşabilecek hukuki yükümlülükleri teminat altına alır.
Bu sigorta türü işletmelerin finansal güvenliği sağlamak bu konudaki risklerini azaltmak için önemli bir araçtır.
 
Günümüzde ise işletmelerin satın aldıkları bu poliçe türünden daha çok kasko poliçelerinin içinde var olması ve limitinin çoğu kullanıcı tarafından yükseltilmek istenmesi sebebi ile de oldukça gündemde.
 
Şimdi kasko,trafik sigortası ve ihtiyari mali mesuliyet kısaltılmış adı ile İMM teminatını inceleyelim
 
Araçları güvence altına almak için iki sigorta türü bulunmakta,ilki karayolları motorlu araçlar mali sorumluluk sigortası diğer adı ile zorunlu trafik sigortası (trafik linki verebiliriz) sürücünün, aracı ile kusurlu bir şekilde karşı tarafa verebileceği maddi veya bedeni hasarları karşılamaktadır. Trafik sigortası, karşı tarafta oluşabilecek zararları devlet tarafından belirlenen limitlere kadar karşılanmaktadır.2023 yılı için bu limit,maddi zararlar için araç başına 120 bin tl olup,bedeni hasarlar (vefat,sakatlık veya tedavi masrafları) için ise kişi başı 1 milyon 200 bin tl dir. Kusurlu sürücünün karşı tarafa vermiş olduğu zararlar, kimi hasarlarda özellikle maddi hasar limitleri söz konusu olduğunda yeterli olmayabiliyor.
 
Son dönemlerde araç bedellerinin bir hayli yükselmesi sebebi ile karşı tarafa verilen zararlarda trafik sigortası limitinin yetmediği kazaların sayısı gittikçe artmakta.İşte imm teminatı tam da burada bir güvence oluşturuyor.Kusurlu olunan karşı tarafa verilen zararda trafik sigortası limiti yeterli gelmiyor ise bu tutar üzerinden kalan ve kusurlu sürücünün üzerinde ki sorumluluğu olan bu tutarı İmm teminatı karşılıyor.İmm teminatı genişletilmiş kaskoların (kasko linki verebiliriz) içinde bulunan bir teminat türüdür.Limitinin ne kadar olacağını sigortacınız ile beraber belirleyebilirsiniz.Pek çok sigorta şirketinde Sınırsız,3 milyon,1 milyon,500 bin tl gibi seçenekleri mevcuttur.
 
Eğer bir kasko poliçesi almayacağınızı düşünüyor iseniz tek başına imm teminatı sağlayan yıllık ve oldukça ekonomik sigorta poliçeleri de mevcut.
Çiğdem Özdoğan
1 Haziran 2023
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olduktan sonra, 2002 yılından bu yana Sigorta sektöründe farklı yöneticilik kademelerinde görev aldı. Bugüne kadar sigorta şirketlerinin Genel Müdürlük kadrolarında Satış, Acente Yönetim, Eğitim & Kalite, Digital Pazarlama ve Çağrı merkezi alanlarında uzmanlığını geliştiren Çiğdem, Wingie Enuygun Grup bünyesinde Sigorta Direktörü olarak görev alıyor. Çiğdem, Enuygun Sigorta’nın temsilciliğini yaptığı sigorta şirketleri ile ilişkilerini de yürüterek, Enuygun Sigorta'nın insurtech yöntemlerini daha yoğun kullandığı ve müşterilerine en iyi sigorta deneyimini yaşattığı sürekli gelişen ve büyüyen bir organizasyon yaratmayı hedefliyor.

Yorum Yap