Trafik kazalarını önlemek, trafikteki kural ihlallerinin önüne geçmek, yayaların ve sürücülerin can güvenliklerini sağlamak için Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından uyulması gereken bazı kurallar belirlenmiştir. Eğer ki bu kurallara uyulmazsa hem kaza olasılıkları artar hem de kuralları ihlal etmiş sürücülerin belirlenmiş miktarda trafik cezası ödemesi gerekir.

Bugün hazırladığımız içerikte 2023 yılı için belirlenmiş trafik cezası ücretlerinden ve trafik cezası ödeme aşamalarından bahsedeceğiz.

Trafik kurallarını ihlal ederseniz sizi neler bekliyor?

Trafik Cezası

Genellikle trafik kuralları ihlal edildiğinde yalnızca para cezası ödeneceği düşünülüyor. Oysaki bu ihlaller karşısında farklı yaptırımlar var.

Para cezası: İhlal edilen kurala göre sürücünün belirlenen ceza tutarını ödemesidir. Ceza, sürücüye bildirildikten sonra sürücü eğer ki cezayı 15 gün içerisinde öderse cezaya %25 indirim uygulanıyor.

Ceza puanı: Trafik ihlallerinin her biri için belirlenmiş bir ceza puanı var. Örneğin araç tescil belgesini araç içerisinde bulundurmamanın ceza puanı 10, standart dışı plaka kullanmanın ceza puanı 20, kırmızı ışıkta geçmenin ceza puanı 20 ve sahte plaka kullanmanın ceza puanı 20 olarak belirlenmiş durumda. Kural ihlali olduğunda size ihlal ettiğiniz kurala göre ceza puanı verilir ve puanlar 1 yıl boyunca hanenizde kalır. 100 ceza puanını doldurmanız durumunda ise size bazı yaptırımlar uygulanır.

Ceza puanınız 1 yıl içerisinde 100 olursa ehliyetinize 2 aylığına el koyulur. 2 ay sonunda ehliyetinizi alabilmeniz için herhangi bir sürücü kursundan teorik eğitim almanız ve süreci başarıyla tamamlamanız gerekir. Eğer aynı yıl içerisinde 2 kez 100 puanı geçerseniz ehliyetiniz bu sefer 4 aylığına elinizden alınır ve onu geri alabilmek için psikoteknik teste tabii tutulursunuz.

Aynı yıl içerisinde 3.kez 100 puan alırsanız bu defa ehliyetinize tamamen el konulur. Onu geri alamazsınız. Tekrar ehliyet almak için yeniden sınavlara girip ehliyet kursuna gitmeniz gerekir.

Ehliyete el konulması: Bazen yapılan kural ihlali için yalnızca para cezası yeterli olmaz. Sürücünün ehliyetine de el konulur. İhlal edilen kurala göre ehliyetinize 30 gün ve 2 yıl arası süreliğine el konabilir.

Aracın trafikten menedilmesi: Bazı kural ihlallerinde aracın trafikten menedilmesine karar verilebilir. Eğer sürücü aracını geri almak isterse gerekli şartları istenen sürede yerine getirmesi beklenir.

Araç kullanmaktan menedilmesi: Bazı kural ihlallerinde sürücünün araç kullanmaktan menedilmesine karar verilebilir.

2023 yılında trafik cezaları ne kadar?

2023 yılında trafik cezaları 2022 yılına göre %122,93 oranında zamlandı.

Seyir halinde telefon ile konuşmanın cezası ne kadar?

Araç kullanırken telefon ile konuşmak dikkatin dağılmasına neden olduğu için kaza yapma riski doğurur. Bu nedenle ceza yazılan durumlardan birisidir. Seyir halinde telefon ile konuşmanın cezası 951 TL’ye kadar artış gösterecek.

Emniyet kemeri takmamanın cezası ne kadar?

Emniyet kemeri takmamak herhangi bir kaza durumunda kişinin yaşanan olaydan daha çok etkilenmesine neden olur. Ayrıca emniyet kemeri takmak en başat trafik kurallarından biridir. Bu kurala uymamanın cezası 436 TL.

Araç kullanırken yüksek sesle müzik dinlemenin cezası ne kadar?

Yüksek sesle müzik dinlemek sürücünün dikkatinin dağılmasına ya da dışarıdaki araçlardan gelen sesleri duyamamasına neden olur. Bu da sürücünün kaza yapma olasılığını artıran bir durum doğurur. Ayrıca camlar açıkken yüksek sesle müzik dinlemek ses kirliliğine de neden olur. Bu davranışın cezası 436 TL.

Yayaya yol vermemenin cezası ne kadar?

Yaya geçidinden geçmekte olan yayaya yol vermemek de sürücünün ceza aldığı durumlardan birisidir. Bu davranışın cezası 888 TL

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası ne kadar?

Kırmızı ışıkta geçmek direksiyon sınavında sınavın sonlanmasına neden olacak en önemli hatalardan biri. Bu davranışın sergilenmesi bu kadar ciddi bir durumken tabii ki kırmızı ışıkta geçmek de cezalandırılan durumlardan biri. Hem diğer araçlara hem de yayalara zarar verebilecek bu davranışın cezası 951 TL.

Muayenesi yapılmamış araç kullanma cezası ne kadar?

Trafik cezası

Muayenesiz bir araçta teşhis edilmemiş hatalar olabilir. Bu durum da ileriki zamanlarda trafikte aksaklıklara ve kazalara neden olabilir. Risk teşkil ettiği için araçların muayenelerinin yaptırılması zorunludur. Muayenesi yapılmamış araçla trafiğe çıkıldığında araç trafikten menedilir ve sürücünün 951 TL ceza ödemesi gerekir.

Yanlış yerde durmanın ya da aracı yanlış yere park etmenin cezası ne kadar?

Belirlenen kurallar dahilinde engelli park yerlerine, yaya geçitlerine, trafik işaretleriyle park etmenin yasak olduğunun belirlendiği yerlere, okul ve hastane gibi kurumların çıkışlarının yakınlarına araç park etmek yasak. Ya da trafiğin işleyişini yavaşlatacak geçiş yollarında bekleme yapmak da kurallar dahilinde yasaklanmış durumda. Yanlış yerde durmanın ya da aracı yanlış yere park etmenin cezası 873 TL.

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası ne kadar?

Ehliyet sahibi olmadan araç kullanmak hem sizin kaza yapmanıza hem de trafikteki diğer araçların ya da yayaların zarar görmesine neden olacak tehlikeler doğurur. Bu nedenle de kurallar çerçevesinde yasaklanmıştır ve bu kuralın ihlal edilmesi için ödenmesi gereken tutar 2023 yılı için 8.190 TL olarak belirlendi.

Trafik sigortası yaptırmamanın cezası ne kadar?

İsminden de anlaşılacağı gibi Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmak mecburidir. Çünkü bu sigorta kaza durumunda oluşabilecek risklerin güvence altına alınmasını sağlar. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan sürücülerin araçları trafikten menedilir ve onlara 436 TL ceza kesilir.

Farklı ehliyet sınıfından araç kullanmanın cezası ne kadar?

Kendi ehliyet sınıfı dışından araç kullanmak da tıpkı tüm diğer kural ihlalleri gibi kaza risklerinin artmasına neden olur. Örneğin motosiklet ehliyeti olan bir kişinin kullanımına hakim olmadığı binek araç kullanması son derece risklidir. Bu kural ihlalini yapan sürücünün ödemesi gereken ceza 4.064 TL olarak belirlenmiştir.

Drift atmanın cezası ne kadar?

Türkçede yanlama olarak bilinen drift atmak, trafik kazalarına neden olabilecek en tehlikeli hareketlerden biri. Bu nedenle de cezası çok büyük. Drift atmanın 2023 yılı için belirlenen cezası 20.342 TL.

Hız sınırını aşmanın cezası ne kadar?

Hız sınırını aşmanın cezası 3 farklı kategoride ele alınıyor.

Hız sınırını %10-%30 arası aşmak: Bu kategori için belirlenen trafik cezası 951  TL.

Hız sınırını %30-%50 arası aşmak: Bu kategori için belirlenen ceza 1.979 TL.

Hız sınırını %50’den fazla aşmak: Bu ihlal için belirlenen ceza ise 4.064 TL.

Yasak olan yerde sollama yapmanın cezası ne kadar?

Sollama yapmanın yasaklandığı bazı yollar var. Bu yollar gidiş-geliş olduğu için sollama yapmak direkt kaza ihtimali doğuruyor. Sollama yapmanın yasak olduğu yollarda sollama yapmak bu nedenle sürücülerin yaptığı önemli kural ihlallerinden biri sayılıyor. Hatalı sollamanın cezası 951 TL.

Alkollü araç kullanmanın cezası ne kadar?

Alkollüyken araç kullanmak da trafik kazası risklerini artıran durumlardan biri. Sürücü alkollüyken araç kullanırken dikkatinin dağılma olasılığı arttığı için can ve mal kaybı olasılığı da artıyor. Bu nedenle alkollü araç kullanmak için de ceza ödeniyor. Ceza farklı kategorilerde değerlendiriliyor.

İlk kez alkollü araç kullanırken yakalanmanın cezası: Alkollü araç kullanırken ilk kez yakalanan sürücünün ehliyetine 6 aylığına el konur ve sürücüye 4.064 TL ceza kesilir.

İkinci kez alkollü araç kullanırken yakalanmanın cezası: Sürücü eğer ki alkollüyken araç kullanırken ikinci kez yakalanırsa sürücünün ehliyetine 2 yıl boyunca el konur ve sürücüye 5.096 TL ceza kesilir.

Üçüncü kez alkollü araç kullanırken yakalanmanın cezası: Bu durumda sürücünün ehliyetine 5 yıl el konulur. 6.142,5 TL ceza kesilir. Sürücü 6 aydan fazla olacak şekilde hafif hapis cezası alır. Sürücünün 5.yıl sonunda ehliyetini geri alabilmesi için psikoteknik sınavdan geçmesi gerekiyor.

Alkol testine itiraz etmenin cezası ne kadar?

Sürücünün alkol testi yaptırılmasına itiraz etmesi de ceza uygulanan durumlardan biri. Bu durum için belirlenmiş ceza 8.551 TL.

Çakar veya siren kullanmanın cezası ne kadar?

Trafikte çakar ya da siren kullanan sürücüler için belirlenmiş ceza 2023 yılı için 4.064 TL.

Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanarak araba kullanmanın cezası ne kadar?

Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanarak araba kullanmak cezası en yüksek olan kural ihlallerinden biri. Uyuşturucu madde etkisindeyken araç sürmenin cezası 20.977 TL.

Araca sahte plaka takmanın cezası ne kadar?

Trafik cezası

Ceza tutarı en yüksek olan bir diğer kural ihlali de araca sahte plaka takmak. Bu ihlal için belirlenmiş ceza 20.302 TL.

Trafik cezası erken ödeme indirimi

Trafik cezası erken ödeme indirimi %25 olarak belirlenmiş durumda. Eğer ceza tarafınıza bildirildikten sonra 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız %25 indirimden yararlanabilirsiniz. Her yıl değişen ceza oranları üzerinden indirimli tutarı hesaplayabilirsiniz.

Örneğin 2022 yılında yayaya yol vermediğiniz için 888 TL ceza alırsanız ve bunu 15 gün içerisinde öderseniz ödemeniz gereken meblağ 666 TL olur.

Trafik cezalarının ödemeleri nasıl yapılır?

Anlaşmalı banka şubeleri, mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığıyla trafik cezalarınızı E-devlet veya İnteraktif Vergi Dairesi aracılığıyla ödeyebilirsiniz.

Trafik cezası sorgulama

Bazen trafik cezanızın size ulaşmasında aksilikler meydana gelebilir ve siz de bu nedenle cezanızdan son derece geç haberdar olabilirsiniz. Siz cezadan haberdar olana dek de ceza tutarının üzerine önemli miktarda faiz eklenebilir. Bu nedenle sık sık E-Devlet üzerinden trafik cezalarınızı sorgulayarak olası faiz ödemelerinin üzerine geçebilirsiniz. Sorgulama işlemi için E-Devlet arama çubuğuna “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” yazabilirsiniz.


cigdemozdogan
Çiğdem Özdoğan
30 Yazı
Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olduktan sonra, 2002 yılından bu yana Sigorta sektöründe farklı yöneticilik kademelerinde görev aldı. Bugüne kadar sigorta şirketlerinin Genel Müdürlük kadrolarında Satış, Acente Yönetim, Eğitim & Kalite, Digital Pazarlama ve Çağrı merkezi alanlarında uzmanlığını geliştiren Çiğdem, Wingie Enuygun Grup bünyesinde Sigorta Direktörü olarak görev alıyor. Çiğdem, Enuygun Sigorta’nın temsilciliğini yaptığı sigorta şirketleri ile ilişkilerini de yürüterek, Enuygun Sigorta'nın insurtech yöntemlerini daha yoğun kullandığı ve müşterilerine en iyi sigorta deneyimini yaşattığı sürekli gelişen ve büyüyen bir organizasyon yaratmayı hedefliyor.
Popüler Yazılar
Kaskolu araç pert olursa ne olur?
Çiğdem Özdoğan
Çiğdem Özdoğan
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991602
Otomatik BES için maaşınızdan ne kadar kesinti yapılacak?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991560
Kasko hasarsızlık indiriminin bozulmadığı haller nelerdir
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991220
Özel diş tedavisi de SGK kapsamına giriyor
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E991112
Popüler Sigorta Yazıları
Uzman Yazarlar